Turecký tisk se věnuje terorismu

Zahraniční tisk dnes komentuje víkendové útoky v Turecku. Tamní listy připomínají v této souvislosti nedávnou zprávu o dobrovolné smrti patnácti set ovcí - jedna skočila z útesu a zbytek jí následoval. Evropská unie nechce dávat peníze na obnovu panelových domů, konstatují slovenské noviny. Slovensko ani Česká Republika se ale naděje na získání financí z eurofondů nevzdávají

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

místo výbuchu v Kusadasi

místo výbuchu v Kusadasi | Zdroj: ČTK

Sobotní výbuch v tureckém letovisku Kusadasi komentuje tamní deník Turkish Daily. Za útokem může stát kurdská separatistická skupina Sokoli osvobození Kurdistánu. Deník ale začíná oklikou u tureckých ovcí. Ty jsou totiž známy svými sebevražednými sklony. Médii nedávno otřásla zpráva o dobrovolné smrti půl druhého tisíce ovcí. Jedna skočila z útesu a zbytek stáda jí následoval.

Co se děje tureckým ovcím? Podle odborníků za to může davová psychóza. Takové chování je ovšem vlastní nejen ostatním druhům zvířat, ale i lidem, připomíná deník. I za sobotním útokem totiž stála žena, která šla dobrovolně na smrt. Když to ale víme, proč Evropa nedělá něco s extremisticky pravicově orientovanými skupinami obyvatel? diví se list.

Například taková Kurdská strana pracujících, která vážně ohrožuje integritu Turecka, se v ostatních evropských zemích klidně organizuje. Podle jednoho internetového výzkumu je třeba v Německu sto osmdesát devět skupin, které spolupracují s Kurdskou stranou pracujících. Jaký je ale rozdíl mezi tureckými ovcemi a teroristy, kteří se třeba zrovna ve vaší zemi houfují? Ptá se list Turkish Daily.

Podle německého Frankfurter Rundschau jsou kurdští separatisté už dlouho v defenzivě. Ukazuje to i sobotní teroristický útok, který dokazuje, že skupina je slabá a ztratila podporu obyvatel jihu Turecka. Útoky nejvíc trpí sami Kurdové, protože je staví do špatného světla a narušují jejich vztahy s vládou. Teroristické útoky se prostě trpět nesmí, ať už je jejich motiv jakýkoliv, upozorňuje Frankfurter Rundschau.

Odchodem Izraele z pásma Gazy se zabývá tamní levicový deník Haaretz. Schválené operační plány izraelské armády ukázaly, že vojáci se připravují na stovky zraněných při likvidaci židovských osad. Z deníku cituje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev: Haaretz o stahování z pásma Gazy

Jak píší dnešní slovenské Hospodárske Noviny, Evropská Unie nechce dávat peníze na obnovu panelových domů. S jejich dezolátním stavem se přitom potýká nejen Slovensko, ale i Česká republika. Brusel považuje paneláky za sociální bydlení, proto do nich nehodlá investovat. Příspěvky na bydlení navíc uděluje jen v případě živelných pohrom nebo sociálních programů. S penězi na opravu paneláků v příštích sedmi letech Unie rozhodně nepočítá.

Slovensko ani Česká Republika se ale naděje na získání financí z eurofondů nevzdávají. Například na Slovensku potřebuje rekonstrukci přes sto šedesát tisíc panelových bytů. Jejich životnost byla původně odhadována na šedesát let. Domy jsou ale vybydlené už po třiceti. Cena opravy jednoho bytu je něco okolo čtyř set tisíc. Jeho likvidace přitom může stát až tři sta tisíc, výmluvně dodávají Hospodárské Noviny.

Rakouský deník Die Presse komentuje zákazy kouření na mnoha věřejných místech, které se u našich jižních sousedů rozmáhají. Stále více nekuřáků bojuje za svou ochranu před nebezpečným cigaretovým kouřem. Je jen otázkou času, kdy se Vídeň stane druhým New Yorkem. Tam se totiž nesmí kouřit ani v restauracích a hospodách. Co nám ale takové zákazy vlastně přinesou? Nesmíme zapomínat, že Rakousko je liberální společnost. Proto musíme brát v potaz i kuřákovo právo na svobodnou volbu, tvrdí Die Presse.

Jiří Hošek, Julie Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme