Turečtí aktivisté protestují proti týrání a zabíjení zvířat

Turečtí aktivisté volají po větší ochraně zvířat v zemi. U příležitosti Mezinárodního dne zvířat upozorňují na to, že němé tváře jsou v Turecku týrané i organizovaně zabíjené. Aktivisty vyprovokoval především nedávný případ otrávení asi stovky toulavých psů v Istanbulu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěd hnědý

Medvěd hnědý | Foto: Corel GALLERY

Podle ochránců zvířat za otravou stáli úředníci istanbulské radnice – údajně nalákali asi stovku toulavých psů do lesa, kde je otrávili. Istanbulská radnice se k obvinění nevyjádřila. V Turecku je to ale častá praxe, jak se města vyrovnávají s narůstajícím počtem toulavých zvířat.

Minulý týden v lese lidé našli velkou skupinu zjevně nemocných psů. Na místo se sjeli dobrovolníci a veterináři, o zvířata se postarali a ty nejtěžší případy převezli do veterinárních ordinací po celém městě. Většinu se jim tentokrát podařilo zachránit, ne vždy ale mají zvířata takové štěstí.

Jsou však i města, kde pouliční psi nejsou pro radnice problémem. Zvířata tam jsou v ulicích běžně k vidění, psi bývají velmi klidní a zvyklí na lidi. Často se o toulavé psy starají i starousedlíci.

Ohrožení medvědi

Aktivisté však upozorňují i na týrání zvířat v divoké přírodě. Například kvůli výstavbě nových elektráren mizí zvěř z míst, kam vždy přirozeně patřila. Mluví se třeba o ohrožování medvědů na severu Turecka, kteří se kvůli vynucenému pohybu stávají terčem lovců.

Ochránci předložili i vlastní návrhy na řešení problému. Požadují například podporu při zakládání útulků pro zvířata, více veterinárních stanic ve městech, ale chtěli by i omezit obchodování se zvířaty a stanovit přísnější pravidla pro jejich přechovávání.

Společně s právníky také sestavili návrh zákona, který by týrání zvířat trestal. Trýznitelé by mohli dostávat peněžní pokuty, ale i tři roky vězení.

Julie Urbišová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme