Turečtí záchranáři pátrají po obětech ranního zemětřesení

Počet obětí ranního zemětřesení v jihovýchodním Turecku stále není jasný. Podle odhadů mohlo přijít o život až 150 lidí. Zraněno bylo na 400 osob. Otřesy půdy zasáhly provincii Bingöl, kde žijí hlavně Kurdové. V Celtiksuyu, asi deset kilometrů od správního střediska provincie, trosky internátu zavalily téměř 200 dětí. Řada z nich zahynula. Podle televizní stanice NTV se zatím podařilo zachránit nejméně 69 dětí, po dalších pátrají záchranáři se speciálně vycvičenými psy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záchranáři na místě zemětřesení | Zdroj: ČTK

Silné zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály trvalo 17 vteřin. Poté následovalo 100 menších záchvěvů. Při otřesech se zhroutila řada domů a stovky lidí vyběhly v panice do ulic.

Celá oblast je bez dodávek elektřiny a telefonního spojení. Do některých vesnic není možné se dostat. Materiální škody jsou obrovské.

Jak řekl Radiožurnálu Zdeněk Formánek z českého konzulátu v Ankaře, mezi oběťmi otřesů zřejmě nejsou žádní čeští občané. Asi sto kilometrů od postižené oblasti se shodou okolností nacházela skupina Čechů. Ti sice otřesy půdy v noci zaznamenali, jsou ale v pořádku.

Na pomoc záchranářům, kteří pátrají po zavalených, z Ankary vyjeli vojáci. Turecká organizace Červeného půlměsíce na místo vypravila stany a další nezbytnou pomoc.

Turecko zažilo nejtragičtější zemětřesení v roce 1999. Tehdy zemřelo na severozápadě země několik desítek tisíc lidí. Hornatou provincii Bingöl, kde žijí hlavně Kurdové, zasáhlo silné zemětřesení už před 32 lety. O život tenkrát přišlo 900 osob.

S nabídkami pomoci přispěchaly mezi prvními Francie, Německo, Řecko a Izrael. Připraveni na cestu jsou i čeští záchranáři. Čekají pouze na povel z ministerstva vnitra, pokud nás Turecko o pomoc požádá. V pohotovosti je už šestičlenná jednotka záchranářů se psy a tři jihočeští kynologové.

Stanislav Vintr, Marika Táborská, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme