Turisté jsou teď v Jihoafrické republice v bezpečí

Fanoušci si na fotbalovém šampionátu nemohou vynachválit Jihoafrickou republiku a pověst o nebezpečné zemi považují za velmi přehnanou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelená Jižní Afrika | Foto: Marie Mikušová

Fotbalový šampionát je za polovinou a v zemi proslulé kriminalitou ještě žádného turistu nezavraždili. Ne, že by podle statistik nedošlo každý den k padesáti vraždám a stovkám přepadení, turistů ale jako by se to netýkalo.

„Turisté jsou zejména teď při šampionátu hájení. Přinášejí peníze a budou dál roznášet jenom dobré zprávy o Jihoafrické republice. Je pravda, že bylo okradeno několik novinářů-turistů, ale při počtu půl milionu turistů bych se divil, kdyby se úplně všichni vrátili se svými kamerami. To by nebylo možné ani nikde na světě,“ řekl zvláštní zpravodaj v Jihoafrické republice Lubomír Smatana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Jihoafrické republice Lubomír Smatana o bezpečnostní situaci.mp3

V Durbanu poprvé stávkovali členové bezpečnostních ochranek a policie. Vláda tak musela místo nich nasadit tisícovku policistů.

„Kromě Durbanu to také bylo v Kapském městě a v Johannesburgu,“ doplnil Lubomír Smatana.

V současné době podle jeho slov je bezpečnost zajištěna velmi dobře, neboť místo členů bezpečnostních agentur v oranžových oblečcích jsou nasazeni policisté vyzbrojení jako ve službě.

„Funguje to perfektně. Je to zabezpečeno ještě lépe, než kdyby hlídali členové soukromých bezpečnostních agentur,“ uvedl zpravodaj Českého rozhlasu.

Loni přijelo do Jihoafrické republiky deset milionu turistů, letos to bude ještě víc o fotbalové fanoušky. Předpokládá se nárůst turistického průmyslu o čtyři až pět procent ročně, neboť fotbalový šampionát je obrovská reklama.

„Reálné nebezpečí číhá na turisty především na silnicích, kde umírají při dopravních nehodách. Dále jsou to úrazy na horách, utopení při koupání, občas nějaký žralok a samozřejmě dravá zvěř,“ dodal Lubomír Smatana.

Jiří Chum, Ľubomír Smatana, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme