Turisté na Falklandách dostávají mapku minových polí, která tam zbyla po válce

Argentinská armáda nechala na Falklandských ostrovech po válce s Velkou Británií v roce 1982 smrtelně nebezpečné dědictví: tisíce min, které se ani více než 30 let od skončení konfliktu nedaří rychle odstraňovat. Může za to mimo jiné neobyčejně složitý terén, který neumožňuje použití nejmodernější techniky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minová pole na Falklandách | Foto: Jiří Hošek

„V roce 1982 Argentinci všechny písemné doklady ohledně minových polí předali. Dokonce tu dobrovolně nějakou dobu zůstala část válečných zajatců, aby s odstraňováním min pomohla.“

„Hodně argentinských i britských vojáků při tom utrpělo zranění, a když se situace stala neúnosnou, samotná Margaret Thatcherová další práce zastavila," vzpomíná Guy Marot z firmy Bactec, v současnosti hlavní dohlížitel na odminování Falkland.

Je tím, kdo řekne: "Ano, tento kousek půdy už miny neobsahuje, kluci si tam můžou jít třeba zakopat." Na jeho bedrech je tak obrovská odpovědnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O minových polích natáčel zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu na Falklandských ostrovech Jiří Hošek

„Několik krav v minovém poli vyletělo do vzduchu, poslední asi před pěti lety. Ovce také můžou miny aktivovat. Je těžko uvěřitelné, že si minová pole nevyžádala jedinou civilní oběť," kroutí hlavou Keith Heathman, který má na starost údržbu plotů kolem minových polí a všudypřítomné cedule s lebkou a zkříženými hnáty.

„Turisté bývají velmi překvapení, hlavně ti, kteří připlují na výletních lodích. Když se to dozvědí, myslí si, že to jsou britské miny, a ne argentinské," dodává Keith.

„Generace, která zná toto minové pole, tady jednou nebude. Její děti by o něm už vědět neměly. Pro ně děláme tuto práci. Jsem na to pyšný," uzavírá předák jednoho z týmů, Philemon ze Zimbabwe.

Falklandské ostrovy | Foto: ČTK

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme