Turisté se do Nepálu vracejí, je jich ale o polovinu méně než dřív

Rok po katastrofálním zemětřesení usiluje Nepál o návrat turistů. Země s úchvatnou přírodou i historickými památkami je totiž právě na turistech ekonomicky závislá – přinášejí valuty i pracovní místa. Loňské zemětřesení turisty ze země vyhnalo. Dnes se sice vracejí, ne ale v takových počtech, na jaké byli Nepálci zvyklí. Turistický ruch se propadl o polovinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turistů je v Nepálu málo | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

V malé horské restauraci v nadmořské výšce 2700 metrů se právě zastavila čtyřčlenná skupina turistů, aby si odpočinuli a poobědvali.

Kuchař Dipak prý vaří všechno, co mají turisté ze Západu. Prý hlavně kontinentální kuchyni, jako třeba dhalbat, tedy čočku s rýží.

Plynový vařič syčí, mladík pumpuje tlak v bombě a na vařiči se ve velkém kotli vaří rýže. Strávníků ale není zdaleka tolik jako obvykle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rok po zemětřesení se turisté do Nepálu vracejí, není jich ale tolik jako v předchozích letech. V kopcích nad Pokharou natáčel zpravodaj Jaromír Marek

Průvodce Dilbahadur vypočítává, že teď na konci dubna už by měl za sebou nejméně čtyři treky. Letos vede teprve druhý. Cestovní kancelář, pro kterou pracuje, nemá dost klientů. Bez turistů je těžké přežít a obstarat si obživu.

Poslední rok byl pro nepálský turistický ruch tragický. Nejprve zemětřesení, které přišlo uprostřed první části hlavní sezony, potom podzimní ekonomická blokáda, která cestovatele definitivně odradila.

Druhý z průvodců, Purna, potvrzuje bídný stav nepálského turistického ruchu. Od zemětřesení je prý v zemi stále málo turistů. Loňský rok přitom začal dobře, nakonec se ale změnil v katastrofu. Momentálně však Purna práci má: vede čtveřici rakouských turistů na šestnáctidenní trek.

Místa pro turisty jsou prázdná | Foto: Jaromír Marek

Paní Berta z Vídně se prý těšila na to, že znovu uvidí Himálaj. Byla prý v Bhutánu, v Nepálu ještě ne. Trek, na který se vydali, je prý dlouhý, ale půjdou pomalu.

I pro pana Gerharda z Linze je to vůbec první cesta do Nepálu. Slyšel a četl prý o tom, že Nepál je zajímavá země, a tak se rozhodl přijet se podívat na vlastní oči. Obavy ze zemětřesení prý nemá, nakonec přijet sem a podpořit tak zdejší ekonomiku je jediný způsob, jak Nepálu pomoci. Lidí, kteří smýšlejí jako on, je ale menšina.

Dole v Pokhaře, odkud většina turistů vyráží na horské treky, se tamní restaurace předhánějí, aby nalákali těch pár turistů, co sem přijelo. Většina barů i hotelů je ale prázdná.

Na bídnou sezonu se stěžuje i Gunu Lama z asociace cestovních kanceláří v Pokhaře. Posledního půl roku tady prý nebyl jediný turista a i teď v hlavní sezoně přijelo nejméně o polovinu turistů méně než obvykle. Musíme vyslat do světa zprávu, že Nepál je na návrt turistů připraven, že je tady bezpečno a že jsou vítáni, uzavírá Gunu Lama.

V kopcích nad Pokharou | Foto: Jaromír Marek

Nepál - zemětřesení | Foto: Český rozhlas

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme