Turisté si musí znovu šetřit na nový výlet po amerických muzeích. Je to ostuda, říkají Američané

Už šestý den ve Spojených státech fungují vládní úřady jen na nejnutnější minimum. Rozpočtový pat dál trvá - důsledkům přitom čelí statisíce vládních zaměstnanců, kteří nemůžou chodit do práce a nedostávají ani výplatu. Vládní odstávka - neboli takzvaný ‚shutdown‘ - ale omezuje také turisty, kteří musí měnit svoje plány.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká Národní portrétní galerie (Smithsonovsky institut) ve Washingtonu

Americká Národní portrétní galerie (Smithsonovsky institut) ve Washingtonu | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Centrum Washingtonu je i o víkendu plné lidí. Před jedním z oblíbených muzeí Smithsonovského institutu procházejí davy místních i turistů, dovnitř budovy ale nemíří nikdo.

Cedule na vstupních dveřích hlásí to, co stejně všichni vědí - ‚z důvodu uzavření vládních úřadů nefungujeme‘.

Přehrát

00:00 / 00:00

S turisty u washingtonských památek natáčela zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

„Mohli jsme si užít pěkné odpoledne a pokochat se portréty, bohužel ale máme smůlu," říká mladík, který společně se dvěma přáteli sedí na schodech před majestátní budovou Národní portrétní galerie.

„Nemůžeme jít do muzeí, národních parků, zavřené jsou i některé silnice. Pracovně se mě krize zatím nedotkla, ale i tak pořád myslím na všechny, kdo kvůli ní přicházejí o výdělek," vrtí hlavou jeho společnice, středoškolská učitelka Najma.

„Je to ostuda, kvůli pár lidem, kteří se nemůžou dohodnout a myslet na nás všechny ostatní jako na celek, i když přesně kvůli tomu jsme je volili, jsou tisíce dalších bez prostředků. Není to legrace, každý den bez práce se počítá, speciálně když platíte hypotéku, nájem a tak dále,“ poznamenává na adresu zákonodárců mladík, který jako jeden z nemnoha zaměstnanců ministerstva dopravy dál do práce chodí.

Mezinárodní muzeum špionáže ve Washingtonu | Foto: Lenka Kabrhelová

Zatímco federální budovy zejí prázdnotou, v soukromých galeriích je naopak nával. Mnozí turisté dokonce zažívají dvojité zklamání, třeba v Muzeu špionáže mají vyprodáno na den dopředu, a tak se seznam potenciálních míst k návštěvě ještě víc zkracuje.

„Přiletěly jsme s dcerou až z Kostariky, chtěly jsme projít všechna muzea Smithsonovského institutu, vidět Národní galerii a další muzea. Bohužel jsme skončily tady," rozhodí rezignovaně rukama Lydia Arevanová. Na Washington podle svých slov nezanevřela, ale už teď ví, že na další výlet bude šetřit nejméně dva roky.

Americké ministerstvo povolá zpět do práce statisíce zaměstnanců

Číst článek

„Před půl rokem jsme si naplánovali výlet, tak jsme tu a všechno je zavřené. Muzeum špionáže je jedno z mála, které funguje," dělí se o totožné zážitky manželé Kučerovi z Kalifornie, kteří se hrdě hlásí k českým kořenům.

„Všichni trpí kvůli tomu, že Kongres nepracuje a celý spor nafukuje do rozměrů, jaké vůbec nemá. Vždyť se tu hraje o naše životy. Stačí se podívat, kolik úředníků je bez výdělku, k tomu připočítejte ztráty hotelů u národních parků a památníků. To se nám rozhodně nelíbí," shrnuje Elen Kučerová.

Obama vyzval zákonodárce k okamžitému ukončení rozpočtové krize

Číst článek

Jenže jak se zdá, konec patu je v nedohlednu, a to i přesto, že jednání zákonodárců neschvaluje víc než 70 procent amerických voličů. Demokraté a republikáni dál nedokážou najít společnou řeč, a v to, že takzvaný ‚shutdown‘ skončí během pár dnů, věří stále méně lidí.

Mezinárodní muzeum špionáže ve Washingtonu | Foto: Lenka Kabrhelová

Americká Národní portrétní galerie (Smithsonovsky institut) ve Washingtonu | Foto: Lenka Kabrhelová

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme