Turisté si oblíbili přírodu Kavkazu, v horách na ně ale číhá nebezpečí

Gruzínské vrcholy lákají turisty a dobrodruhy z celého světa, svou výškou přes pět tisíc metrů se pohoří Kavkazu řadí ke světovým velehorám. Na milovníky přírody tam ale čekají lecjaká nebezpečí, o kterých je dobré dopředu vědět.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhled na 5300 metrů vysokou horu Kazbek

Výhled na 5300 metrů vysokou horu Kazbek | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Průvodce Niko má z krásného počasí snad ještě větší radost než já. Za Křížovým sedlem ve výšce 2300 metrů se nám otevřelo panorama nejvyšší hory Kazbek, která je prý jen málokdy tak nádherně vidět.

„Oni ji sice přejmenovali, ale my starousedlíci ji pořád nazýváme Kazbek,“ říká s neskrývanou gruzínskou hrdostí Niko a tváří se, jakoby mu tento velikán patřil.

Cestu k úpatí nám ale zahradily ovce, které v tomto ročním období zahánějí z hor do údolí na přezimování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Martin Dorazín informuje o nebezpečích v okolí hory Kazbek

Tohle ještě nic není,“ hodnotí dopravní zácpu způsobenou nekonečným proudem ovcí Niko.

V takovém případě je nutné zastavit auto a v klidu počkat, až přežvýkavci přejdou. Niko vzpomíná, jak v tomto místě narazil na medvěda.

„Vlků a medvědů je tu hodně. Tady jsem loni na cestě našel medvídě. Asi se ztratilo, nechtěl jsem ho nechat silnici, aby je někdo nepřejel. Vzali jsme si je domů, dva nebo tři měsíce krmili mlékem a pak jsme vrátili do přírody. Už na nás totiž začínalo vrčet.“

„Před dospělým medvědem není radno utíkat nebo lézt na strom. Vždycky vás dožene a po stromech šplhá jako opice. Zkuste zůstat v klidu a budete-li mít štěstí, medvěd sám odejde,“ vypráví Niko z vlastní zkušenosti.

Horské tunely

Zvláštností této horské gruzínské cesty je, že jsou zde tunely, přes které se nejezdí, pokud není sníh a nepadají laviny. Tunely vedou paralelně serpentinami s hlavní magistrální silnicí. Pokud spadne lavina, tak se cesta uzavře a vjíždí se do tunelu.

„Dvakrát jsem se v tunelu dostal pod lavinu. To byl takový rachot, jako když vybuchne bomba. Teď tady postavili kvalitní cestu, tu nám můžou závidět i na západě,“ vysvětluje Niko.

Silnice jsou tady opravdu dobré, nebezpečí ale číhá jinde. Na pětitisícový zasněžený Kazbek se už v tomto období raději chodit nemá. Před měsícem se tady ztratila skupina polských alpinistů a jednoho doteď nenašli. Vraťme se proto do Tbilisi pro rady a doporučení našeho velvyslance Ivana Jestřába.

„Nedávno jsme tu měli případ dvou mladých lidí, kteří se v prostoru vysokohorské Svanetie dostali do obtíží, protože je v noci vyrušil medvěd. Utíkali před ním a spadli do jakési průrvy. Podařilo se nám je lokalizovat, jelikož ale byli schovaní v průrvě, trvalo poměrně dlouhou dobu, než je záchranáři našli. Naštěstí tento případ dobře dopadl. Smrtelných případů jsme ale především v horských oblastech registrovali víc. I to vede k doporučení velké obezřetnosti.“

Ani zkušení alpinisté by v Gruzii neměli podceňovat dobu potřebnou na aklimatizaci.

Martin Dorazín, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme