Turisté si pobyt na řeckém ostrově Kos pochvalují, s žádnými uprchlíky se nepotkávají

Turistický ruch na řeckém ostrově Kos několik stovek, nebo i tisíc ilegálních přistěhovalců neohrožuje. Po článcích britských bulvárních novin a reportážích některých televizí dostal Kos nálepku oblíbené destinace běženců prchajících přes nedaleké turecké pobřeží do Evropy. Představa tohoto vyhlášeného řeckého letoviska zaplaveného uprchlíky je ale mylná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté na řeckém ostrově Kos

Turisté na řeckém ostrově Kos | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Policejní stanice v ulici u přístavu – to je prakticky jediné místo na celém ostrově Kos, kde mohou turisté na ilegální přistěhovalce narazit. Každý den ráno si sem několik desítek běženců chodí vyřídit provizorní doklady.

Běženci ale zůstávají prakticky skrytí očím běžných turistů. Ani rodina Szczepaniakových z polské Poznaně si nikoho nevšimla a překvapilo ji, když příbuzní psali, jak jim je na tom ‚imigranty obsazeném Kosu‘.

„Ne, v okolí jsme nic nezaznamenali. Nikoho jsme neviděli, všechno je v pořádku,“ říká polská turistka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řecký ostrov Kos vlna imigrantů z Blízkého východu nezaplavila. S turisty tam natáčel zvláštní zpravodaj Pavel Novák

Potvrzuje to i manželský pár z Chebu: „Jsme tady třetí čtvrtý den, jsme pět kilometrů od města Kos a žádné běžence jsme tu nikde neviděli, ani proti nám neplavali po moři."

Paní Oldřiška z Brněnska sice slyšela ve zprávách o uprchlících na Kosu, ale také vysvětlení jednoho z místních Čechů, že se vlastě nic neděje. Její známí ale nechtěli věřit tomu, kam se to vydává:

Na řecké ostrovy nepřestávají přijíždět z tureckého pobřeží imigranti ze Sýrie

Číst článek

„Smáli se mi, že jedu na Kos. Dostávala jsem i SMS zprávy. Ale já jsem se toho nebála. Jsme strašně spokojení.“

Ani paní Marisa z Londýna, matka dvou dětí, se nenechala zviklat poplašnými zprávami v bulvárních médiích:

Registrace běženců na řeckém ostrově Kos | Foto: Pavel Novák

„Opravdu to vykreslili v těch nejhorších barvách. Fotky vypadaly hrozně. Psalo se o nebezpečí pro dospělé i děti.“

„Ale teď když jsem tady, tak vidím, že je všechno v pořádku. Není čeho se bát,“ dodává paní Marisa a podotýká, že centrum Londýna je mnohem nebezpečnější než poklidný ostrov Kos. A ve zprávách se to přitom neobjeví.

Městečko Kos se ve dne topí v žáru slunce a v noci žije v kavárnách a restauracích u pláží i v centru. Přistěhovalci nikoho neobtěžují, od nikoho nic nechtějí.

Maďarsko postaví kvůli běžencům u hranice se Srbskem čtyřmetrový plot

Číst článek

Sami obyvatelé Kosu jim pomáhají - restaurace jim posílají zbylé jídlo, lidé jim nosí oblečení. Turistických středisek, ani samotného města se putování imigrantů dál do Řecka a zbytku Evropy nijak výrazně nedotýká.

Řecký ostrov Kos. Uprchlíci čekají na doklady před policejní stanicí | Foto: Pavel Novák

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme