Turistická sezóna v západní Francii je ohrožena

Francouzští záchranáři nadále bojují s ropou, která se vylila do moře z tankeru Prestige. Francii stále hrozí, že ropa znečistí celé její pobřeží u Atlantického oceánu. Dobrovolníci, rybáři, vojáci i nezaměstnaní pomáhají s čištěním pláží od Arcachonu až po Biaritz. "Zatím nám to jde dobře, protože ztuhlá ropa se odstraňuje mnohem lépe, než kdyby byla v tekutém stavu," prohlásil jeden z dobrovolníků. Vzhledem ke změnám větru existuje nebzezpečí, že se ropná skrna dostane na sever a znečistí další části francouzského pobřeží až směrem k Bretagni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ropné skvrny u pobřeží Francie | Zdroj: ČTK

V Arcachonu se do práce hlásí stovky dobrovolníků, už teď je však jisté, že turistická sezóna je v ohožení. "Náš region žije hlavně z turistiky, byla by to pro nás tragédie," prohlásila ředitelka turistického úřadu departmentu Giron Martine Vassardová.

Ropa z tankeru Prestige se objevila po sedmi týdnech na portugalském pobřeží. Lisabonský rozhlas oznámil, že je znečištěn čtyřkilometrový úsek pláže nedaleko od přístavního města Esposende. Postižená pláž je vzdálena asi 50 kilometrů od španělské hranice. Portugalské námořnictvo sdělilo, že je ještě třeba laboratorně ověřit, zda jde opravdu o ropu z tankeru. Jestliže tomu tak je, po Španělsku a Francii je Portugalsko třetí zemí, na jejíž pobřeží se ropa z Prestige dostala.

Tanker Prestige se potopil loni 19. listopadu. Ropa, která z něho před potopením a poté unikla, katastrofálně znečistila pobřeží španělské Galicie a minulý týden začala zasahovat i francouzské břehy. Vrak leží 3500 metrů pod mořem asi 270 kilometrů od západního pobřeží Španělska a ropa z něj uniká ještě teď.

Markéta Kaclová, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme