Turistů v Barceloně by mělo být méně, myslí si aspirantka na post starostky města

Zatímco řada měst se snaží turisty přilákat, Barcelona se zřejmě vydá opačným směrem. K plánům na omezení turistiky se přihlásila i Ada Colauová, vítězka nedávných komunálních voleb a pravděpodobná budoucí starostka druhého největšího města ve Španělsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídryně formace Barcelona En Comú a pravděpodobná budoucí starostka Barcelony Ada Colauová | Zdroj: Reuters

Problémem Barcelony jsou v posledních letech hlavně takzvané turistické apartmány v centru města. Pronajímají se na krátkodobé pobyty a bydlí v nich vždy poměrně hodně lidí.

Turisté často ponocují, hlučí a konzumují alkohol na balkonech apartmánů, ale problémy jsou s nimi i na ulici. Obyvatelům katalánské metropole třeba vadí, že se pohybují po centru nebo v obchodech v plavkách.

Některé případy jsou pak opravdu křiklavé – třeba když minulý rok chodili mladí Britové nazí, nebo když si turisté za horka vytáhli na ulici nafukovací bazény a koupali se v nich.

Pokuty za podobné přestupky mají ve městě, které je kvůli fotbalovým zápasům, koncertům, výstavám a dalším velkým akcím někdy doslova přecpané turisty, jen omezený dopad.

První nápady

Jedním z opatření, které by mělo pomoci situaci řešit, by mělo být, že už by se neměly otevírat nové hotely a penziony a také by se neměly vydávat licence na zmiňované turistické apartmány.

Jsou to však jen první nápady, s nimiž se Ada Colauová svěřila novinářům. Přesný seznam kroků, které se uskuteční, zatím chybí. Colauová navíc – jakkoli je pravděpodobné, že se tak stane – zatím starostkou není.

I profesionálové v oblasti turistického ruchu uznávají, že něco by se v této oblasti dělat mělo – přebujelý turismus často znamená nižší kvalitu služeb – a také obyvatelé, hlavně ti v centru, záměr vítají.

Někteří turisté, třeba ti, kteří přespávají v autech, u nichž vykonávají i ranní hygienu a podobně, totiž tvář jinak krásného města hyzdí.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme