Turistů v Barceloně by mělo být méně, myslí si aspirantka na post starostky města

Zatímco řada měst se snaží turisty přilákat, Barcelona se zřejmě vydá opačným směrem. K plánům na omezení turistiky se přihlásila i Ada Colauová, vítězka nedávných komunálních voleb a pravděpodobná budoucí starostka druhého největšího města ve Španělsku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídryně formace Barcelona En Comú a pravděpodobná budoucí starostka Barcelony Ada Colauová

Lídryně formace Barcelona En Comú a pravděpodobná budoucí starostka Barcelony Ada Colauová | Zdroj: Reuters

Problémem Barcelony jsou v posledních letech hlavně takzvané turistické apartmány v centru města. Pronajímají se na krátkodobé pobyty a bydlí v nich vždy poměrně hodně lidí.

Turisté často ponocují, hlučí a konzumují alkohol na balkonech apartmánů, ale problémy jsou s nimi i na ulici. Obyvatelům katalánské metropole třeba vadí, že se pohybují po centru nebo v obchodech v plavkách.

Některé případy jsou pak opravdu křiklavé – třeba když minulý rok chodili mladí Britové nazí, nebo když si turisté za horka vytáhli na ulici nafukovací bazény a koupali se v nich.

Pokuty za podobné přestupky mají ve městě, které je kvůli fotbalovým zápasům, koncertům, výstavám a dalším velkým akcím někdy doslova přecpané turisty, jen omezený dopad.

První nápady

Jedním z opatření, které by mělo pomoci situaci řešit, by mělo být, že už by se neměly otevírat nové hotely a penziony a také by se neměly vydávat licence na zmiňované turistické apartmány.

Jsou to však jen první nápady, s nimiž se Ada Colauová svěřila novinářům. Přesný seznam kroků, které se uskuteční, zatím chybí. Colauová navíc – jakkoli je pravděpodobné, že se tak stane – zatím starostkou není.

I profesionálové v oblasti turistického ruchu uznávají, že něco by se v této oblasti dělat mělo – přebujelý turismus často znamená nižší kvalitu služeb – a také obyvatelé, hlavně ti v centru, záměr vítají.

Někteří turisté, třeba ti, kteří přespávají v autech, u nichž vykonávají i ranní hygienu a podobně, totiž tvář jinak krásného města hyzdí.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme