Podle opozičních zdrojů zemřel turkmenský prezident. Moskva a Aškabat informaci označili za ‚absolutní lež‘

Za „absolutní lež“ turkmenská diplomacie označila zprávy šířící se v neděli v ruských médiích o smrti prezidenta Turkmenistánu Gurbanguliho Berdymuhamedova. Podle nepotvrzených informací, které se odvolávají na neoficiální, často anonymní opoziční zdroje, autokratický vůdce izolované středoasijské země zemřel v sobotu na selhání ledvin.

Moskva/Ašgabat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Turkmenistánu Gurbanguli Berdymuhamedov | Zdroj: Reuters

Dvaašedesátiletý Berdymuhamedov je podle turkmenských úřadů od počátku tohoto týdne na dovolené. Úřední web Turkmenistan Alryn Asyr v sobotu napsal, že prezident poslal zdravici výstavě Zdraví-2019 v metropoli Ašgabatu. O jeho osobní účasti se ale zpráva nezmiňuje.

Turkmenský prezident se předvedl jako 'Turkminátor'. Za potlesku vojáků střílí a vrhá nože

Číst článek

Zprávu o Berdymuhamedově údajném úmrtí rozšířil web moskevské rozhlasové stanice Govorit Moskva, který se odvolal na zprostředkované informace z Ašgabatu. Informaci publikovalo i několik dalších internetových zdrojů, které odkazovaly na turkmenské anonymní opoziční zdroje.

Podle těchto informací turkmenská tajná služba zakázala informace o smrti hlavy státu šířit.

Agentura TASS v neděli zveřejnila stručnou zprávu, že zprávy o Berdymuhamedově smrti nejsou pravdivé. „Je to absolutní lež,“ napsala s odvoláním na informaci turkmenského velvyslanectví v Moskvě. Také ruští diplomaté v Ašgabatu listu Moskovskij komsomolec řekli, že „pseudoinformace“ o úmrtí prezidenta je falešná.

Výstřední turkmenský prezident, který je u moci od roku 2006, proslul ve světě exotickými koníčky a sílícím kultem své osoby. Je vášnivým milovníkem závodních koní, umí vrhat nožem, jezdí závodními automobily a věnuje se i rapu. Je zaníceným spisovatelem, na nynější dovolené prý dopisuje jedenáctý díl pojednání o léčivých bylinách. Naposledy byl údajně viděn minulý víkend, kdy na vojenských manévrech předváděl střelbu na cíl z jedoucího bicyklu.

Jeho země, mimořádně bohatá na zemní plyn, patří k nejméně svobodným ve světě. Už Berdymuhamedův předchůdce Saparmurat Nijazov potlačil nebo vyhnal veškerou opozici, soudy i média jsou pod přísnou kontrolou režimu. Brutální zacházení s politickými vězni je opakovaně předmětem stížností mezinárodních organizací. Hlavou státu byl Berdymuhamedov potřetí zvolen předloni, kdy podle volební komise dostal 97 procent hlasů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme