Turkmenský prezident zatýká své atentátníky

Policie v Turkmenistánu zatkla nejméně 16 lidí podezřelých z pokusu o atentát na autoritativního prezidenta Saparmurata Nijazova. K útoku na prezidentskou autokolonu došlo včera, prezident ale zraněn nebyl a o incidentu se prý sám dozvěděl až po příjezdu do úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

střelba | Foto: Armáda ČR

Otec všech Turkmenů - jak si neomezený a také doživotní prezident Nijazov nechává oficiálně říkat - měl údajně dojet do prezidentského paláce sám za volantem jednoho z vozů, zatímco další auta kolony byla napadena palbou útočníků. Ty prezident označil za narkomany najaté bývalými státními představiteli, kteří jsou nyní v opozici v exilu. Patří mezi ně někdejší ministr zahraničí Šichmuradov, šéf centrální banky Orazov, velvyslanec Turkmenistánu v Turecku Chanamov a další.

Čtyři ze šestnácti zatčených jsou prý občany Gruzie najatí na akci, která měla podle oficálních míst v Ašchabádu destabilizovat situaci v zemi. Opozice naopak tvrdí, že celý pokus o atentát byl zinscenován samotným prezidentem Nijazovem, aby se tak mohl vypořádat se svými odpůrci.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme