Možná už nás Češi nemají rádi, říká kvůli sporu o Turów obyvatelka Bogatynie. Město je na dolu závislé

Polské odbory budou v úterý odpoledne protestovat proti předběžnému opatření Soudního dvora Evropské unie o okamžitém přerušení těžby v hnědouhelném dole Turów u českých a německých hranic. Po 14. hodině budou zdržovat provoz mezi kruhovými objezdy na české a polské straně hraničního přechodu u Hrádku nad Nisou. Verdikt soudu velmi zneklidnil obyvatele města Bogatynia, které leží v těsné blízkosti dolu a dává zdejším lidem práci.

Bogatynia (Polsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bogatynia je osmnáctitisícové město v jihozápadním cípu Polska. Obrazně řečeno je to odsud co by kamenem dohodil do německého Görlitzu neboli polského Zgorzelce a také třeba do českého Hrádku nad Nisou nebo do Frýdlantu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Radiožurnálu Pavel Novák se vydal do města Bogatynia nedaleko dolu Turów, kde se lidé zavření dolu i přilehlé elektrárny velmi bojí. Více si poslechněte v reportáži

Většina obyvatel Bogatynie je tak či onak navázaná na dva zdejší velké podniky – elektrárnu a hnědouhelný důl Turów. Ten ale Soudní dvůr Evropské unie předběžným opatřením nařídil okamžitě zavřít.

„Kdyby důl zavřeli, zůstanou lidem v Bogatynii jen oči pro pláč, bída s nouzí,“ myslí si důchodkyně, paní Jolanta. Ani na chleba by si prý nemohli vydělat. Spor Česka s Polskem prostě nechápe. „Možná že už nás Češi nemají rádi,“ přemítala.

Pan Przemyslaw Cichocki pracuje v elektrárně a obává se uzavření dolu ze dne na den. Chápe, že Evropská unie něco nařizuje, ale také se bojí, že to vyvolá krizi v celém okolí Bogatynie. Bylo by podle něj škoda poškodit dobré vztahy, které spolu jako sousedé máme.

Uzavření dolu Turów zabije celý region, zní z Polska. Varšava odmítne splnit příkaz soudu Evropské unie

Číst článek

Pro paní Joannu, která pracuje v továrně v Německu, ale bydlí v Bogatynii, je situace nepochopitelná. „Říká se, že naše vláda tu věc dost zanedbala. Měla zpoždění ve vyřizování té záležitosti. Ale nikdo nečekal, že to zajde až tak daleko,“ řekla Radiožurnálu.

Manžel paní Joanny Mariusz vidí řešení jen v nějaké dohodě. Takhle to prý dál nejde. „Češi jezdí do Polska, Poláci do Česka a jsme dobří sousedé. Prostě se to nějak vyřešit musí,“ říká.

„Dosud to mezi Poláky a Čechy klapalo, ale teď vzniká docela nervózní situace. Od soboty k nám na nákup přijíždí stále méně a méně Čechů. A nebudeme si nic namlouvat, mnoho obchodů tady v Bogatynii vzniklo právě kvůli zákazníkům z Německa a z Česka,“ takové zhoršení vztahů s Českem tak může být podle předsedy Nezávislých odborů dolu Turów Bogumila Tyszkiewicze ještě další ranou pro hospodářství tohoto zákoutí Polska.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme