O Turówu nebudeme dál jednat, dokud v Česku nebude po volbách, prohlásil Morawiecki

Polsko a Česká republika nebudou o svém sporu, který se týká dolu Turów, dál jednat, dokud nebude v Česku po parlamentních volbách. Podle agentury Reuters to ve středu prohlásil předseda polské vlády Mateusz Morawiecki.

Brdo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Mateusz Morawiecki

Polský premiér Mateusz Morawiecki | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

„Myslím, že dokud nebude v České republice po volbách, nebudeme o Turówu jednat,“ řekl polský premiér na tiskové konferenci, kterou uspořádal po dnešním příjezdu do slovinského Brda, kde se zúčastní neformálního summitu Evropské unie.

Česko na vrcholné schůzce zastupuje předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Morawiecki kvůli sporu o Turów a přítomnosti Babiše zrušil 23. září svou účast na demografickém summitu v Budapešti.

Spor o Turów: Česko chce, aby smlouva s Polskem platila pět let po konci provozu dolu

Číst článek

Spor mezi Prahou a Varšavou ohledně těžby v Turówě se postupně vyostřil a po neúspěšném jednání o dohodě minulý týden ve čtvrtek dosáhl vrcholu. Náměstek polského ministra zahraničí obvinil českou stranu, že z vnitropolitických důvodů nechce jednání dotáhnout do konce, a proto Poláci nevidí smysl dál o Turówu jednat. Pohrozil přitom negativním dopadem na dvoustranné vztahy.

Česko zažalovalo Polsko u Soudního dvora Evropské unie kvůli rozhodnutí polských úřadů prodloužit dolu povolení k těžbě. Podle Prahy důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích.

Unijní soud 20. září nařídil, aby Varšava platila pokutu půl milionu eur denně, tedy asi 12,7 milionu korun, jelikož se nepodřídila předběžnému opatření okamžitě ukončit těžbu v dole, a to až do konečného rozhodnutí v této věci. Polská vláda přesto odmítla těžbu přerušit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme