Morawiecki neodjel na summit do Budapešti. Jeho mluvčí uvedl, že důvodem je spor s Českem o Turów

Polský premiér Mateusz Morawiecki se kvůli sporu o důl Turów neúčastní demografického summitu v Budapešti. Uvedl to mluvčí polské vlády Piotr Müller. Řešení sporu je podle něj pro polského předsedu vlády prioritou. Server wPolitice předtím s odvoláním na své zdroje uvedl, že Morawiecki zrušil cestu do Budapešti kvůli přítomnosti českého premiéra Andreje Babiše (ANO).

Tento článek je více než rok starý.

Varšava/Budapešť (Aktualizováno: 10:26 23. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Mateusz Morawiecki

Polský premiér Mateusz Morawiecki | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Polsko bude na summitu v Budapešti podle serveru wPolityce zastupovat ministryně pro rodinu a sociální politiku Marlena Malągová.

,Česko se chová bez dobré vůle.‘ Polský premiér odmítl verdikt Soudního dvora EU o zastavení Turówa

Číst článek

Summit v Budapešti začal ve čtvrtek a polský premiér měl podle plánu vystoupit v panelové debatě společně se svým slovinským kolegou Janezem Janšou, bývalým americkým viceprezidentem Mikem Pencem a srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem.

Premiér Morawiecki podle webu Wirtualna Polska zvažuje, že se země přestane účastnit společných jednání Visegrádské skupiny.

Morawiecki už na úterní tiskové konferenci působil velmi ostrým dojmem. Mluvil o prudkém zhoršení vztahů s Českem jako o nevyhnutelném následku sporu o důl Turów.

Spor o důl

Unijní soud v pondělí vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur (12,7 milionu Kč) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole zastaví.

Polsko má kvůli těžbě v dole Turów platit penále půl milionu eur denně, rozhodl Soudní dvůr EU

Číst článek

Pokuta už se načítat začala, protože polská vláda v pondělí převzala rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie.

Předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v Turówu vydal Soudní dvůr Evropské unie v květnu po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích.

Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst.

Spor o Turów: Polsko nemá jiné velké zdroje. Uhlí ale bude časem příliš drahé, říká expert

Číst článek

Elektrárna Turów, která spaluje uhlí ze sporného dolu, vyrábí až sedm procent energie v Polsku a odbory tvrdí, že bez elektrárny by polskému energetickému systému hrozily výpadky a růst cen.

Polská vláda také upozorňuje, že jde o jediný zdroj tepla pro obyvatele města Bogatynia a jeho okolí.

Česko svou únorovou žalobu opřelo vedle obav o pitnou vodu také o argument, že Polsko porušilo pravidla posuzování vlivu rozšíření dolu na životní prostředí. Polská vláda se proti žalobě brání, zároveň však spolu jednají expertní skupiny obou zemí o návrhu mezivládní dohody, která by spor vyřešila.

Martin Dorazín, Ladislav Novák, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme