Tusk bude po vyhraných volbách chtít dokázat, že Polsko umí Unii řídit

Brusel si nejspíše může oddechnout. Pokud se potvrdí dosavadní výsledky polských voleb, ve kterých vyhrála strana dosavadního premiéra Donalda Tuska, Polsko podle všech předpokladů zůstane u kurzu, který mu za vlády Občanské platformy pomohl překonat neurotické vztahy s Ruskem a Německem a stát se v rámci EU sebevědomou, ale zároveň konstruktivní zemí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polské předsednictví EU

Polské předsednictví EU | Foto: pl2011.eu

Polsko řídí Evropskou unii od 1. července. Nastavený kurz polského předsednictví se s největší pravděpodobností měnit nebude, ale podle pozorovatelů budou možná Poláci nyní aktivnější. „Největší aktivizace polského předsednictví přijde až teď po volbách, kdy se věci usadí a Varšava bude jednoznačně chtít prokázat, že předsednictví bude úspěch,“ upřesnil ředitel Institutu pro evropskou politiku Europeum David Král.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Institutu pro evropskou politiku Europeum David Král ve Světě o desáté.

Priority předsednictví jsou jasné. Poláci budou v rámci vnitřních politik prosazovat chytrý růst spojený s agendou Evropa 2020, s důrazem na konkurenceschopnost Evropy v globálním ekonomickém prostředí. V oblasti vnějších vztahů bude chtít Polsko prosazovat aktivní angažmá v sousedství Evropské unie.

„A to nejen ve vztahu k východním partnerům, ale i ve vztahu k sousedům jižním. Dá se očekávat, že Polsko bude prosazovat vytvoření Evropské nadace pro demokracii, která se objevila už v závěrech Evropské rady k politice sousedství v červnu loňského roku,“ připomněl David Král.

Polsko není členem eurozóny, ale snaží se přesto nezůstat na okraji. Například chce ovlivňovat diskusi o evropské hospodářské vládě a v dohledné době euro přijmout. „Polsku se už v září podařilo prosadit dohodu mezi Radou a Evropským parlamentem ohledně šestibodového balíčku k budoucí ekonomické vládě EU,“ řekl Král.

Ale velká část debat se odehrává právě v rámci eurozóny jako takové. „Pokud by se prosadily návrhy kancléřky Merkelové a prezidenta Sarkozyho k vzniku evropské ekonomické vlády, tak hlavní ekonomická debata bude na úrovni premiérů a prezidentů států eurozóny. Pak by záleželo na tom, do jaké míry Polsko myslí vážně příslib, že by se chtělo stát členem eurozóny v nejbližším možném termínu,“ podotkl Král.

Tomáš Pavlíček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme