Tusk ke státům Evropské unie: Přestaňte na sebe útočit kvůli migraci. Věci se hýbou správným směrem

Členské země Evropské unie by se měly přestat vzájemně obviňovat a napadat kvůli migrační problematice. Premiéry a prezidenty států osmadvacítky k tomu ve středu při večeři v rakouském Salcburku vyzve šéf unijních summitů Donald Tusk.

Salcburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady a polský expremiér Donald Tusk

Předseda Evropské rady a polský expremiér Donald Tusk | Foto: Clodagh Kilcoyne | Zdroj: Reuters

„Přes agresivní rétoriku se věci hýbou správným směrem,“ řekl Tusk novinářům v Salcburku ve středu odpoledne. Důvodem je podle něj skutečnost, že se unie soustředila na ochranu vnější hranice a na spolupráci se třetími zeměmi.

Rakousko požaduje celoevropskou horní hranici pro běžence a centra k vracení migrantů

Číst článek

Předseda Evropské rady upozornil, že ve srovnání se skoro dvěma miliony migrantů v roce 2015 letos do Evropy zatím dorazilo méně než 100 000 lidí. „Je to ve skutečnosti méně, než v letech před migrační krizí,“ poznamenal Tusk.

Místo snahy využít migraci ke své politické výhodě by se státy podle něj měly soustředit na funkční řešení a takové řešení skutečně prosadit. „Nemůžeme být nadále rozděleni na ty, kdo se snaží nelegální migrační proudy vyřešit, a na ty, kdo věc chtějí využít pro politický zisk,“ prohlásil Tusk.

Migrace se v posledních měsících stává výrazným tématem národní politiky v řadě unijních států. Například nová italská vláda důrazně změnila rétoriku země: prosazuje tvrdý postup vůči migrantům a stále naléhavěji žádá, aby další státy Evropské unie solidárně sdílely část italské zátěže.

Merkelová se sešla s Kurzem, chtějí zlepšit ostrahu evropských hranic a spolupráci s Afrikou

Číst článek

Ve středu večer proto Tusk požádá premiéry a prezidenty, aby se více angažovali ve spolupráci se státy na severu Afriky a aby dali zelenou jeho plánu svolat v únoru příštího roku do Káhiry summit Evropské unie a Ligy arabských zemí. Už v neděli se ostatně Tusk do Egypta vypraví, plyne to z jeho aktualizovaného programu. Setkat by se měl s prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím.

Migrace bude spolu s brexitem dvěma hlavními tématy středeční večeře premiérů a prezidentů unie v Salcburku. Mluvit by měli třeba o neúspěšném vývoji jednání okolo reformy unijního azylového systému, či o posledním návrhu Evropské komise posílit pohraniční stráž Evropské unie k roku 2020 z nynějších několika stovek na 10 000 lidí s širšími pravomocemi. Česko patří mezi státy, které mají k takovému plánu výhrady.

Středeční a čtvrteční schůzka je neformální, konkrétní závěry k migrační problematice by měl přijmout až řádný unijní summit příští měsíc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme