Tusk nemá čas, svědčit nebude. Varšava ho předvolala kvůli spolupráci rozvědky s Rusy

Varšavské státní zastupitelství pozvalo předsedu Evropské rady Donalda Tuska k výslechu. Bývalý polský premiér za stranu Občanská platforma má být svědkem ve vyšetřování bývalých šéfů vojenské kontrarozvědky. Ti měli podle prokuratury neoprávněně spolupracovat s ruskou tajnou službou FSB. Podle vyjádření Jarosława Kaczyńského, předsedy vládní strany Právo a spravedlnost, předvolání s Tuskovým zvolením nesouvisí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady Donald Tusk

Předseda Evropské rady Donald Tusk | Foto: flickr.com, European Council, CC BY-NC-ND 2.0

Donald Tusk se ale do Varšavy ve středu nedostaví, v plánu má návštěvu Evropského parlamentu ve Štrasburku.

„Prezident Tusk však vzhledem ke své povinnosti informovat Evropský parlament po každé Evropské radě (summitu EU) bude ve středu 15. března na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Proto není možné, aby v ten den v Polsku vypovídal jako svědek,“ informoval dnes v Bruselu Tuskův mluvčí.

Informace televizi TVN24 potvrdil mluvčí státního zastupitelství Michał Dziekański. Bývalí šéfové vojenské kontrarozvědky Janusz Nosek a Piotr Pytel byli obviněni z překročení pravomocí v lednu 2016.

Tusk bude dál předsedou Evropské rady, proti bylo jen Polsko

Číst článek

Podle Dziekańského jsou bývalí velitelé obviněni z překročení pravomocí veřejného činitele kvůli „spolupráci se službou cizí země bez nutného souhlasu předsedy vlády“. Událost se měla stát v roce 2010, krátce po smolenské letecké katastrofě. Při ní 10. dubna 2010 zemřel polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí. Právě Donald Tusk byl v té době předsedou polské vlády.

Nosek a Pytel měli uzavřít s ruskou tajnou službou dohodu o spolupráci proti bezpečnostním rizikům, které by se týkaly kterékoli ze stran. Podle provládních konzervativních médií se služby na žádost Rusů zajímaly o vyšetřovatele smolenské katastrofy.

Podle liberálních médií, například Gazety Wyborczej, se dohoda o spolupráci mezi službami týkala logistiky při stahování polských jednotek z Afghánistánu.

Za smrt prezidenta u Smolenska můžou Rusové, tvrdí polský ministr. Trump slíbil Varšavě pomoc

Číst článek

Současná vláda strany Právo a spravedlnost, v jejímž čele stojí bratr zemřelého prezidenta Jarosław Kaczyński, se netají antipatiemi k Tuskovi. Podle veřejných vyjádření stranických představitelů se na Tuska připravuje hned několik obvinění.

Tvrdé jádro Práva a spravedlnosti, mezi ním i ministr obrany Antoni Macierewicz, dlouhodobě viní Rusy z bombového atentátu na prezidentské letadlo. Vinu má nést i Tuskova vláda. Podle závěrů oficiálního vyšetřování za nehodu mohla chyba pilotů a špatné počasí.

Donald Tusk byl minulý čtvrtek proti vůli konzervativní polské vlády opětovně zvolen předsedou Evropské rady. Druhé funkční období ve funkci „evropského prezidenta“ začne v květnu. Polským premiérem byl v letech 2007–2014.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme