Tusk se omluvil prezidentovi za výroky z předvolební kampaně

Kandidát na polského premiéra Donald Tusk se omluvil prezidentovi Lechovi Kaczynskému za výroky v předvolební kampani. Omluva byla podmínkou spolupráce mezi prezidentem a příštím premiérem. Polsko s největší pravděpodobností povede vláda složená z Tuskovy Občanské platformy a z lidovců. Sestavením vlády ale musí Tuska nejdřív pověřit právě prezident Kaczynski.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Tusk | Foto: AFP

Prezident odmítl blahopřát Donaldu Tuskovi k vítězství ve volbách a od minulé neděle vytrvale mlčel. Předseda Občanské platformy včera udělal v přímém přenosu první vstřícný krok.

"Jestliže pan prezident potřebuje ke spolupráci s vítězem voleb omluvu, pak říkám: promiňte. Nekladu si žádné podmínky, protože naše spolupráce je nesmírně důležitá," prohlásil Donald Tusk. S hlavou státu chce koordinovat své kroky především v oblasti zahraničí politiky.

Příští polská vláda bude mít o dva ministry méně. Zanikne ministerstvo mořského hospodářství. Resorty dopravy a výstavby se sloučí do jednoho ministerstva infrastruktury. Koaliční lidovci získají ministerstvo hospodářství, zemědělství a životního prostředí nebo práce a sociálních věcí.

"Závazný bude princip partnerské spolupráce mezi platformou a lidovou stranou ve všech ministerstvech," oznámil Tusk po včerejším jednání vedení své strany. Šéf Občanské platformy teď už jen čeká, až jej prezident pověří sestavením vlády.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme