Tusk vypovídal kvůli Smolensku přes osm hodin. 'Kaczyński mě nezastraší,' vzkázal

Předseda Evropské rady a polský expremiér Donald Tusk znovu vypovídal na varšavské prokuratuře kvůli letecké katastrofě u Smolenska. Výslech trval přes osm hodin. „Má se čeho bát," vzkázal Tuskovi bratr mrtvého prezidenta, předseda vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński. „Kaczyński mě nezastraší," odvětil Tusk.

Varšava (Aktualizováno: 22:06 3. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk | Zdroj: Reuters

Při odchodu ze sídla prokuratury čekal na předsedu Evropské rady a bývalého polského premiéra Donalda Tuska podle televize TVN 24 dav, který skandoval „Donald Tusk!" a přál politikovi „Sto let!".

Tusk poděkoval za podporu a ujistil, že má čisté svědomí. „Nemám se čeho bát a Kaczyński mě nezastraší," prohlásil.

'Celá věc je čistě politická', tvrdí Tusk. Ve Varšavě ho vyslýchali přes osm hodin

Číst článek

Prokurátorům podle svých slov nic nevyčítá. Nepochybuje ale, že justice má současným polským vládcům posloužit „jako nástroj proti soupeřům, opozici nebo lidem, které nemají rádi". Obává se prý, že do této skupiny také patří.

Tusk měl jako svědek vypovídat v případu údajných pochybení při pitvách a identifikaci ostatků obětí smolenské letecké katastrofy v roce 2010, při které zemřel tehdejší prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí.

Chyby při identifikaci ostatků

Polští lékaři se podle prokuratury neúčastnili prohlídky těl ani v Rusku, ani v Polsku po jejich převozu. To mělo podle vyšetřovatelů vést k chybám, které odhalily nedávně exhumace.

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve Varšavě při příchodu na výslech kvůli smolenské letecké katastrofě | Zdroj: Reuters

Zastupitelství minulý týden informovalo, že genetické testy byly od loňského podzimu provedeny u 32 obětí.  A ve 13 případech vyšetřovatelé v rakvích odhalili ostatky více než jen jednoho člověka.

Prokuratura případ blíže nekomentovala. Tuskův právní zástupce Roman Giertych soukromé televizi TVN24 řekl, že jeho předvolání považuje za politicky motivované.

„Je to politické zadání“

Tusk před budouvou prokuratury prohlásil, že jeho výpověď nic nového nepřinese. „Všechno jsem řekl už po katastrofě,“ uvedl podle portálu Onet.pl.

O politiku jde i podle předsedy Tuskovy někdejší strany Občanská platforma Grzegorze Schetyny.

Na Tuska před prokuraturou čekali příznivci i odpůrci

„Tusk je politickým cílem Práva a spravedlnosti a prokuratury, která neskrývá, že plní politické zadání,“ řekl nedávno v Sejmu.

Věc okomentoval i předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosław Kaczyński. Podle něj má Tusk důvod obávat se.

„Loajálně jsem řekl ve Varšavě paní Merkelové, že s Tuskem to může být různě, aby to brala v úvahu při jeho podpoře při (březnové) volbě předsedy Evropské rady. To nebylo vzato v potaz,“ řekl o Tuskově výslechu v katolické televizi Trwam.

V dubnu vypovídal osm hodin

Jde o jedno z osmi vyšetřování okolností smolenského neštěstí. V případu už bylo vyslechnuto několik desítek lidí a to včetně tehdejší ministryně zdravotnictví (a pozdější premiérky) Ewy Kopaczové či tehdejšího ministra zahraničních věcí Radosława Sikorského.

Dubnový osmihodinový výslech Tuska se týkal údajně neschválené spolupráce polských a ruských tajných služeb krátce po smolenské havárii.

Velký pochod

V ulicích Varšavy se v souvislosti s Tuskovým příjezdem očekával „Velký pochod“, který organizují příznivci expremiéra. Před budovou prokuratury na něj čekali podporovatelé i odpůrci.

Polská prokuratura znovu předvolává Tuska. Tentokrát kvůli 'diplomatické zradě'

Číst článek

Už Tuskův příjezd na dubnový výslech vzbudil rozruch. Na někdejšího hlavního politického rivala Jarosława Kaczyńského na hlavním nádraží ve Varšavě čekaly davy s transparenty.

V případu měl Tusk vypovídat už 5. července, z pracovních důvodů se ale nemohl dostavit.

Téma: Smolensk

Smolensk zůstává v Polsku živým politickým tématem. Po nástupu vlády strany PiS, v jejímž čele stojí bratr – dvojče Lecha Kaczyńského Jarosław, se začaly okolnosti nehody znovu vyšetřovat.

Politici strany PiS, včetně ministra obrany Antoniho Macierewicze, dlouhodobě zastávají teorii o atentátu. Letos v dubnu komise Macierewiczova ministerstva přišla s tvrzením o výbuchu termobarické bomby na palubě letadla.

Takové závěry kritizovali experti i vyšetřovatelé. Podle oficiálních závěrů polského vyšetřování katastrofu způsobila chyba posádky, personálu ruského letiště i špatné meteorologické podmínky.

Podle projevů Jarosława Kaczyńského na výročí katastrofy (při tzv. měsíčnicích) je „odhalení konečné pravdy blízko“.

Filip Harzer, Viktor Daněk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme