Tusk vyzval Německo k větší angažovanosti v ochraně hranic EU

Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzval Německo k větší razanci při řešení uprchlické krize a k větší angažovanosti při ochraně vnějších hranic Evropské unie. Podle agentury Reuters se tak vyjádřil před večerním setkáním s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady Donald Tusk oznamuje dohodu o řeckém dluhu

Předseda Evropské rady Donald Tusk oznamuje dohodu o řeckém dluhu | Zdroj: Reuters

Tusk pochválil Německo za jeho vůdčí roli v Evropě, která je nejliberálnější a nejtolerantnější za celou evropskou historii.

Zároveň ale vyzval Berlín, aby vyvinul více úsilí k tomu, aby se uprchlická krize už dostala pod kontrolu.

To podle předsedy Evropské rady také znamená zajištění vnějších hranic EU ve spolupráci s ostatními členskými zeměmi, uvedl německý nedělník Die Welt am Sonntag.

Tusk: Kvůli uprchlické krizi hrozí opětovné zavedení hranic mezi zeměmi EU

Číst článek

„Chápu, proč z historických důvodů může mít Německo potíže se zavedením přísného režimu na svých hranicích. Ale pro Německo znamená odpovědnost za vůdčí roli v Evropě také kontrolu vnějších hranic Evropy, v případě potřeby energicky v rámci celoevropské jednoty," prohlásil Tusk.

V říjnu Tusk označil za naivní snahu evropských kolegů řešit pouze zabezpečení přicházejících uprchlíků. Podle něj to nestačí, pokud Evropská unie zároveň nezabrání tomu, aby přes její vnější hranice stále přicházely tisíce dalších.

Donald Tusk se dnes sejde s Angelou Merkelovou v Berlíně před středečním summitem EU-Afrika na Maltě a před čtvrtečním summitem Evropské unie o uprchlické krizi.

Trasy migrantů | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme