Moskva si předvolala polského velvyslance, vadí jí nápis ‚Achtung RuSSia!‘ v Polské televizi

Rusko si předvolalo polského velvyslance v Moskvě. Důvodem je středeční vydání pořadu veřejnoprávní provládní Polské televize (TVP) „Odbila 20.“, ve kterém na obří LED obrazovce zářil nápis „Achtung Russia“ stylizovaný v písmu nacistických jednotek SS. Doplňovala ho podobizna ruského prezidenta Putina vyobrazená jako úmrlčí lebka. Informovala o tom soukromá polská televize Polsat.

Varšava/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nápis "Achtung RuSSia" v pořadu Polské televize Minęła 20 | Foto: Telewizja Polska | Zdroj: Repro iROZHLAS

Hlava Vladimira Putina a pod ní zkřížené kosti na obří obrazovce, navíc doplněné o nápis „Achtung RuSSia“, tedy „Pozor, RuSSko!“ Takové kulisy doprovázely debatu v publicistickém pořadu televize TVP.

Přirovnání Ruska k paramilitární organizaci podléhající nacistické straně NSDAP musel v pátek na ruském ministerstvu zahraničních věcí vysvětlovat polský velvyslanec Włodzimierz Marciniak.

Ruským mužům od 16 do 60 let vstup zakázán, rozhodla Ukrajina

Číst článek

Informaci potvrdilo polské ministerstvo zahraničních věcí. „V současnosti čekáme na oficiální vyjádření ruské ambasády ve Varšavě, které nám sdělí oficiální námitky ruských partnerů. Pak je pošleme do redakce TVP,“ sdělil úřad televizi Polsat.

První ministr z EU v Kyjevě

V pořadu TVP se řešila aktuální krize kolem konfliktu v Kerčském průlivu. Ta je i tématem dvoudenní cesty šéfa polské diplomacie Jacka Czaputowicze do Kyjeva, která začíná v pátek. „Návštěva se plánovala již dříve, ale dostala nový rozměr po krizi a ruské agresi,“ řekl v pátek ráno Czaputowicz v TVP.

Ministr také podpořil výzvu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka směrovanou státům NATO k vyslání vojenských plavidel do Azovského moře. „Chápeme tu výzvu a těžkou situaci Ukrajiny. Podporujeme ukrajinský postoj. Je potřeba rozhodná reakce,“ prohlásil Czaputowicz. Podpořil také další sankce proti Rusku.

Cesta Czaputowicze je první návštěvou ministra zahraničí z EU od nedělního incidentu u Kerčského průlivu, kde ruští pohraničníci ostřelovali a zadrželi tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva i s jejich posádkami. Při tomto střetu Rusové zranili tři Ukrajince.

V reakci na incident Ukrajina vyhlásila na 30 dnů výjimečný stav v deseti pohraničních či příbřežních oblastech kvůli obavám ze „skutečné války“ s Ruskem, jak v úterý varoval ukrajinský prezident Porošenko.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme