Britové budou mít v případě tvrdého brexitu dočasně stejné podmínky jako dosud, schválila česká vláda

Česká vláda na pondělním jednání schválila úpravu nutnou pro případ tzv. tvrdého brexitu, tedy odchodu Velké Británie z Evropské unie bez vzájemné dohody. Návrh ministerstva vnitra počítá s tím, že budou mít britští občané v Česku dočasně stejné podmínky jako dosud. Přechodné období bude podle ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD trvat do konce roku 2020.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Akton | Zdroj: Wikimedia Commons

Podle návrhu zákona, který vypracovalo ministerstvo vnitra, by pro Brity v Česku měla v případě odchodu Británie z Evropské unie bez dohody platit stejná pravidla jako pro občany EU až do konce roku 2020. Do konce této lhůty by Britové a jejich rodinní příslušníci museli v Česku požádat o oprávnění k pobytu, které se týká státních příslušníků třetích zemí.

„Po tuto dobu (do konce roku 2020 - pozn. red.) se zachovávají práva britských občanů v České republice z hlediska povolení k trvalému pobytu, uzavírání manželství, žádání o občanství, penzijního připojištění, pracovních povolení a uznávání kvalifikací,“ vyjmenoval pro Radiožurnál ministr vnitra Jan Hamáček.

Mayová o brexitu: V sázce je demokracie a živobytí voličů, dohoda s EU respektuje výsledky referenda

Číst článek

Británie má unijní osmadvacítku opustit letos 29. března. O tom, zda tak učiní dohodou o vystoupení, nebo bez ní, by se mělo rozhodnout 15. ledna v britském parlamentu. Pozorovatelé zatím vycházeli z toho, že britská premiérka Theresa Mayová nemá dostatek hlasů pro prosazení dohody o vystoupení, kterou její vláda s Bruselem vyjednala.

Situace v Německu

Pokud Velká Británie opustí Evropskou unii bez dohody, budou její občané moci zůstat v Německu během přechodného období ještě nejméně tři měsíce za dosavadních podmínek.

Zpočátku by se postavení Britů změnilo jen formálně, protože by ztratili status občanů unijní země a stali by se občany třetí země. Po uplynutí přechodného období, které by se mohlo z tříměsíční lhůty protáhnout, by museli žádat o povolení k pobytu, v případě že by v zemi chtěli zůstat.

Do rozhodnutí německých úřadů by v zemi mohli - podobně jako v Česku - žít za stejných podmínek jako předtím. Ve spolkové republice žije kolem 120 000 Britů.

ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme