Brexit bez dohody? Škody v mnoha oblastech i návrat celních kontrol, uvedla Evropská komise

Okamžitý návrat celních kontrol, opatření související s finančními službami či základní letecké spojení mezi britskými a kontinentálními letišti. Takové budou následky, pokud Velká Británie odejde z Evropské unie bez dohody. Evropská komise ve středu představila některé konkrétní právní návrhy, kterými chce EU připravit na situaci „tvrdého brexitu“.

Brusel (Aktualizováno: 14:28 19. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky Evropské unie před britským parlamentem

Evropská komise ve středu představila nouzová opatření, která hodlá spustit pro případ, že by ratifikace brexitové dohody selhala. Ilustrační foto | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Evropská komise upozornila, že případný brexit bez dohody způsobí škody a nouzová opatření je mohou pouze v některých oblastech utlumit.

Bez dohody s Bruselem? Británie začíná s přípravami na tvrdý brexit, kdyby jednání selhala

Číst článek

„Vzhledem k další právní nejistotě kolem ratifikace brexitové dohody ve Spojeném království navrhujeme nutné právní kroky, aby případný neřízený britský odchod měl o něco měkčí přistání,“ uvedl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Členské státy a europarlament komise vyzvala, aby návrhy schválily rychle a umožnily jejich vstup v platnost ještě před datem brexitu.

„Tyto kroky nebudou - a nemohou - odstraňovat celkový dopad scénáře ‚tvrdého brexitu‘, nijak nenahradí nedostatek přípravy ostatních zainteresovaných stran ani nejsou odrazem výhod plného členství v EU či podmínek přechodného období tak, jak je definováno v (připravené) dohodě o vystoupení,“ uvedla komise.

Chovat se pragmaticky

Jedním z návrhů je například plán umožnit v případě mimosmluvního brexitu až do konce příštího roku britským přepravcům vozit zboží do zemí EU. Předpokladem ovšem je, že Londýn se vůči dopravcům ze zemí EU zachová recipročně. Britským firmám ale už nebude umožněna takzvaná kabotáž, tedy transport zboží mezi dvěma místy v unii.

Komise také členským zemím doporučila, aby se chovaly pragmaticky a v případě tvrdého britského odchodu zajistily, že britští občané žijící u nich ve chvíli brexitu budou moci na jejich území nadále pobývat legálně. Zajistit by také měly jistotu například ohledně jejich penzí či zdravotního pojištění.

Druhé referendum o brexitu nebude, oznámila Mayová. O dohodě se bude hlasovat 14. ledna

Číst článek

Schválení „rozvodové smlouvy“ vázne v britském parlamentu. Sto dní před datem britského odchodu, což je právě 19. prosince, tak nejistota kolem podoby brexitu roste. „Protože víme, že riziko vzrůstá, musíme se pochopitelně připravit,“ podotkl Dombrovskis. Cílem podle něj je pro občany i firmy z 27 zemí EU tvrdý brexit „co nejvíce změkčit“.

Navržená opatření jsou podle komise omezená na základní oblasti a absolutně nezbytná pro ochranu životních zájmů EU a tam, kde opatření ze strany samotných členských zemí nejsou dostatečná.

Převážení zvířat i letecká doprava

Pro případ britského odchodu bez dohody nyní Evropská komise například navrhuje dočasně umožnit lety mezi Británií a zeměmi unie jako jednostranné opatření po dobu jednoho roku. Komise bude moci například pozastavit či odmítnout autorizaci britských leteckých přepravců, pokud nebude přístup britské strany k evropským společnostem na odpovídající úrovni. Dočasně zajištěno bude také pokračování platnosti bezpečnostních certifikátů.

Podmínky pro automobilovou osobní dopravu by se podle podkladů EK měnit v podstatě neměly, řidičské průkazy si obě strany budou nadále uznávat. Nějaká zvláštní opatření komise nechystá ani pro autobusovou dopravu, zkomplikuje se ale například převážení domácích zvířat.

Pokud chce Británie novou dohodu, bude muset brexit odložit, tvrdí irský ministr zahraničí

Číst článek

Pro britskou stranu významnou oblast finančních služeb chce komise po možném tvrdém brexitu upravit jen několika dočasnými a reciprocitou z britské strany podmíněnými opatřeními. Mají pomoci finanční stabilitě tam, kde nebudou stačit kroky, které v rámci s možným tvrdým brexitem podnikají sami účastníci trhu. Komise ovšem ve středu také připomněla, že po brexitu bez dohody nebudou moci banky sídlící v Británii operovat na evropském trhu.

Hlasování o dohodě

Mezitím britská premiérka Theresa Mayová uvedla během bouřlivé debaty v britském parlamentu, že chce začátkem roku seznámit poslance s novými zárukami, které Británie dostane od EU.  Mayová čelila otázkám poslanců nespokojených s hrozícím odchodem z evropského bloku bez uzavření jakékoli dohody.

Lídr opozice Jeremy Corbyn vyzval ministerskou předsedkyni, aby co nejdříve nechala Dolní sněmovnu hlasovat o dohodě, kterou připravili britští a unijní vyjednavači a která se v parlamentu setkává s nesouhlasem.

Mayová prohlásila, že objasní dosažený pokrok poté, co po Novém roce uzavře britská strana současná jednání s Bruselem. Britští politici požadují dodatečné záruky zvláště kolem řešení pohybu osob a zboží mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Corbyn premiérce vyčetl, že podle něj stále nemá jasno, kdy by měl parlament hlasovat o smlouvě. Dojednaný text nemá podporu opozice ani velké části konzervativců a jeho schválení je proto považováno za nepravděpodobné. Představitelé EU přitom nehodlají na dosaženém textu cokoli měnit.

Mayová již dříve ohlásila, že hlasování Dolní sněmovny předpokládá ve třetím lednovém týdnu, tedy od 14. ledna.

vid, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme