Trump odmítá návrat na twitter, chce upřednostnit vlastní platformu. Jeho poradci tomu nevěří

Zpráva o prodeji sociální sítě Twitter do rukou miliardáře Elona Muska rozvířila spekulace, zda se na platformu vrátí exprezident USA Donald Trump vyloučený po loňských nepokojích v Kongresu. Sám politik podle televize Fox News tvrdí, že by případnou možnost návratu nevyužil a že se soustředí na vlastní sociální síť spuštěnou v únoru. Podle deníku The Washington Post tomuto tvrzení nevěří ani někteří Trumpovi poradci.

San Francisco Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Spekulace o ukončení Trumpova zákazu činnosti souvisí s představami o fungování twitteru, které Musk v poslední době formuluje. Prohlašuje, že je pro něj prioritou svoboda slova a že s trvalým vykazováním uživatelů by se mělo zacházet „velmi opatrně“.

‚Příliš šokováni na to se vyjádřit.‘ Zaměstnanci twitteru předpovídají síti nejistou budoucnost

Číst článek

Trumpa twitter natrvalo vyloučil loni v lednu krátce po vpádu jeho příznivců do washingtonského Kapitolu, a to kvůli obavě, že by končící prezident dál podněcoval příznivce k násilí.

„Trump bude takřka určitě vpuštěn zpátky na twitter, když jej převezme Elon,“ napsal v pondělí večer reportér televize CNN Donie O'Sullivan, který se věnuje zpravodajství ze světa sociálních sítí. „Bylo by od něj pokrytecké zákaz zachovávat po všem, co řekl o (svobodě) projevu,“ dodal.

Podle listu The Washington Post se v posledních týdnech k Muskovi upínaly naděje mnohých Trumpových fanoušků, kteří věří v návrat exprezidenta na jeho kdysi oblíbenou platformu.

Trumpova sociální síť

Trump nicméně v pondělí tento scénář odmítl, uvádí Fox News. „To hlavní je, že se na twitter nevrátím,“ citovala televize bývalého prezidenta, který i po neúspěšné obhajobě mandátu zůstává lídrem Republikánské strany a potenciálním kandidátem pro příští prezidentské volby.

„Nepůjdu na twitter, zůstanu na Truth. Doufám, že Elon koupí twitter, protože jej vylepší a je to dobrý člověk, ale já zůstanu na Truth,“ řekl Trump.

Musk překonal odpor vlastníků a kupuje Twitter. Zaplatí za něj 44 miliard dolarů

Číst článek

Odkazoval při tom na sociální síť Truth Social, kterou v únoru spustila jeho společnost Trump Media & Technology Group. Ačkoli Trump tvrdí, že platforma „nabírá miliony lidí“, více než dva měsíce po startu projektu mnoho nenasvědčuje tomu, že by mohl v budoucnu konkurovat velkým sítím, jako jsou Twitter či Facebook.

Truth Social se po spuštění potýkala se zásadními technickými problémy a Trump na ní za první měsíc a půl publikoval jediný příspěvek. Nyní říká, že tento týden začne přidávat další.

„Někteří z Trumpových poradců ale nevěří, že by Trump dokázal odolat megafonu, který mu pomohl na cestě k prezidentství,“ píše deník The Washington Post o scénáři, v němž by Twitter exprezidentovi nabídl obnovení profilu.

Trump měl během působení v Bílém domě desítky milionů sledujících a nyní si podle zdrojů deníků pravidelně stěžuje na ztrátu schopnosti utvářet veřejnou debatu.

„Truth Social pracuje na svých nedostatcích, nabírá lidi… ale na twitter (Trump) nedal dopustit,“ řekl nejmenovaný poradce bývalé hlavy státu. „Nenechte se nikým zmást,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme