Twitter pokračuje v boji proti fake news. Smazal přes 70 000 účtů spojených s konspirací QAnon

Americká technologická společnost Twitter smazala od pátku na své stejnojmenné sociální síti přes 70 000 účtů spojených s šířením spiklenecké teorie známé jako QAnon. Krok podnikla v reakci na nepokoje z minulého týdne, při nichž přívrženci prezidenta Donalda Trumpa, z nichž někteří byli také vyznavači QAnon, napadli sídlo Kongresu USA. Při potyčkách zemřelo pět lidí.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální síť Twitter kvůli volbám do Evropského parlamentu a parlamentním volbám v Indii zavádí novou funkci pro snadnější upozorňování na nepravdivé informace

Americká technologická společnost Twitter smazala od pátku na své stejnojmenné sociální síti přes 70 000 účtů spojených s šířením spiklenecké teorie známé jako QAnon (ilustrační foto) | Foto: Thomas White | Zdroj: Reuters

Twitter již v pátek zablokoval natrvalo prezidentův účet, podle společnosti jej totiž Trump využíval k podněcování násilností.

Odstřihnutí Trumpa od sítí vyvolává bouřlivé diskuse o svobodě projevu. Končící prezident odchází oslaben

Číst článek

„Vzhledem k násilným událostem ve Washingtonu a zvýšenému riziku újmy jsme začali v pátek odpoledne natrvalo pozastavovat tisíce účtů, jež byly primárně zaměřeny na šíření obsahu spojeného s QAnon,“ napsala společnost v noci na úterý v příspěvku na svém oficiálním blogu.

Twitter zakročil proti konspirační teorii již v minulosti, v pátek pak oznámil, že veškeré účty s ní spojené bude trvale mazat.

Jádro spiklenecké teorie QAnon tvoří přesvědčení, že Washington ovládá skupina pedofilních satanistů, mezi něž údajně patří řada nejvýše postavených demokratů či hollywoodských celebrit.

Zásadní je však postava Donalda Trumpa, který podle nepodložené teorie proti této skupině tajně bojuje. Konspiraci začal šířit na internetových fórech anonym pod přezdívkou Q, který tvrdí, že je činitelem americké vlády s přístupem k utajovaným informacím.

Domácí teroristická hrozba

Při středečních nepokojích měla řada prezidentových příznivců transparenty, které na spikleneckou teorii odkazovaly. Pro veřejnost nejznámějším se stal takzvaný QAnon šaman, jak se přezdívá Jacobu Chansleymu.

Washington zažívá před Bidenovou inaugurací manévry. Přípravy kvůli obavám z útoku začaly dříve

Číst článek

Ten do budovy Kongresu vtrhl s kožešinovou čepicí s rohy, pomalovaným obličejem, svlečený do půl těla a v ruce držel kopí, na němž byla americká vlajka a transparent „poslal mě Q“.

Trump v minulosti odmítl odsoudit zastánce této spiklenecké teorie, kterou Federální úřad pro vyšetřování (FBI) označil za domácí teroristickou hrozbu. Do Kongresu se v letošních volbách dostaly dvě nové republikánské zákonodárkyně, které teorii vyslovily v minulosti podporu, a to Marjorie Taylor Greenová a Lauren Boebertová.

Druhá jmenovaná přitom čelí silné kritice na twitteru, kde uživatelé volají po jejím odvolání z Kongresu. Ráno před vypuknutím nepokojů totiž napsala, že „dnešek je 1776“ s odkazem na letopočet americké revoluce.

Today is 1776.

14:30 – 06. 01. 2021

5277 38907

Po vniknutí demonstrantů do budovy Kongresu, kde se někteří snažili probít do jednacího sálu Sněmovny reprezentantů, pak v dalším příspěvku informovala o tom, že předsedkyni sněmovny Nancy Pelosiovou ochranka odvedla.

Řada uživatelů ji proto obvinila z toho, že s rozzuřeným davem spolupracovala. Vyšetřovatelé přitom uvedli, že někteří účastníci protestů měli zřejmě v plánu některé zákonodárce unést. Policie rovněž vyšetřuje osoby, které přijely do Washingtonu se zbraněmi a ve vzájemné komunikaci psaly o plánech zavraždění Pelosiové.

The Speaker has been removed from the chambers.

20:18 – 06. 01. 2021

1430 6199

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme