Twitter žaluje americkou vládu kvůli sledovacím praktikám

Firma Twitter vyrazila do boje s americkou vládou. Žaluje ministerstvo spravedlnosti kvůli zákonům o sledovacích praktikách vládních úřadů. Normy podle Twitteru porušují právo na svobodu slova. Provozovatelé sociální sítě chtějí žalobou přimět vládu, aby byla v případě žádostí o uživatelská data transparentnější.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální síť Twitter (ilustrační foto)

Sociální síť Twitter (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Twitter by chtěl zveřejnit podrobné informace o tom, jak vláda sleduje uživatele této sociální sítě, tedy jaké informace o nich Washington žádá, jak velké množství a další detaily.

Spojené státy mu to ale zakazují a Twitter to považuje za porušování svobody slova, což je první dodatek americké ústavy. Proto se provozovatel sítě obrátil na americký soud a v severní Kalifornii zažaloval americké ministerstvo spravedlnosti a FBI.

Přehrát

00:00 / 00:00

Twitter žaluje americké ministerstvo spravedlnosti a FBI kvůli sledovacím praktikám. Případ přiblížil šéfredaktor Root.cz Petr Krčmář.

Provozovatelé sociální sítě jsou přesvědčeni o tom, že by měli mít možnost reagovat na obavy uživatelů a publikovat informace o skutečném rozsahu sledovacích praktik amerických úřadů.

S podobnými problémy se potýkají i další firmy, jako Google, Microsoft či Facebook. Usilují o to, aby byly požadavky vlády transparentnější, ale Twitter jde s žalobou nejdál.

Mnozí kritici vlády doufají, že žaloba Twitteru přispěje ke zvýšení tlaku na úřady, aby postupy změnily.

„Soud by mohl určitě něco změnit. Američané berou svoji ústavu velmi vážně. Mnohokrát se v podobných případech dospělo k zásadnímu verdiktu, který svobodu slova prosadil. Velmi podstatné i pro zbytek světa je, že se o tom mluví,“ přibližuje šéfredaktor serveru Root.cz Petr Krčmář.

Google na konci září zveřejnil Transparency Report, ve kterém například uvádí, kdo po něm žádá osobní údaje. Česká republika letos žádala informace o 154 uživatelích, upozorňuje Krčmář.

„Podle Googlu každý rok stoupá počet žádostí o 15 procent, za posledních pět let to bylo o 150 procent. Velmi prudce ten zájem roste. Neznamená to ale, že Google všem žádostem vyhoví. Posuzuje, jestli jsou žádosti oprávněné. Zhruba polovinu z nich zahodí,“ dodává Krčmář.

Lenka Kabrhelová, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme