Týden od únosu Češek v Pákistánu úřady stále čekají, zda se někdo ozve s požadavky

Dnes je to právě týden, co zatím neznámí ozbrojenci unesli dvě mladé Češky na západě Pákistánu. Tamní úřady zatím o jejich osudu nemají žádné informace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bizardní tvary hor v aridním Balúčistánu. | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Pákistánský velvyslanec v Praze ujišťoval, že přikládají únosu Češek velkou důležitost a že zřídili zvláštní tým, který má na starost jenom tento případ.

V současnosti také do Pákistánu míří náměstek ministra zahraničí Vladimír Galuška s dopisem Miloše Zemana adresovaným pákistánskému prezidentovi Alímu Zardárímu.

Nové zprávy o osudu dívek však nepřicházejí. Pokud se v případu objevily nějaké nové informace, tak je v této fázi nechtějí úřady veřejnosti sdělovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oblast, kde k únosu Češek došlo, přiblížil redaktor ČRo Jaromír Marek

Podle vyjádření muže, který pochází z Balúčistánu – tedy oblasti, kde k únosu došlo – skutečnost, že se po týdnu ještě nikdo neozval, vlastně není nic neobvyklého. Při posledním případu, kdy ozbrojenci unesli mladý pár ze Švýcarska, se ozvali až po čtyřech měsících.

Důvodem může být i fakt, že v Balúčistánu běží čas trochu jinak než v Evropě. Jedná se o oblast na západě Pákistánu při hranicích s Íránem a zároveň při hranicích s Afghánistánem. Je to poušť lemovaná na severu afghánskými horami.

Sami Balúčové říkají, že země byla stvořena z toho, co bohu zbylo poté, co vytvořil celý zbytek světa.

Územím vede cesta, kudy se jezdilo přes Pákistán z Íránu do Indie. I když není oblast vyloženě nebezpečná, riziková je. Centrální vláda z Islámábádu na ni příliš nedosáhne. Působí tam balúčistánské osvobozenecké hnutí a také tam operují bojovníci Tálibánu.

Češky, kterým je kolem 25 let, přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale z auta vysadili a ponechali si jeho zbraň.


Zvětšit mapu

Jaromír Marek, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme