Týden po teroristickém útoku v Paříži vychází nové číslo časopisu Charlie Hebdo

Vychází první číslo týdeníku Charlie Hebdo po teroristickém útoku na jeho redaktory. Na titulní straně je karikatura plačícího proroka Mohameda. Ten drží cedulku s nápisem ‚Já jsem Charlie‘ a nad ním je titulek ‚Vše odpuštěno‘. Obvyklý náklad časopisu je 60 tisíc výtisků. Tentokrát ale satirický týdeník vychází v třímilionovém nákladu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář Patrick Pelloux a karikaturista Luz na tiskové konferenci k vydání nového čísla časopisu Charlie Hebdo | Zdroj: Reuters

Ty se ale ke čtenářům dostanou až postupně. Zájem Francouzů je obrovský. Na stáncích už brzy ráno nebyl časopis k dostání, hlásí z Paříže zpravodaj ČRo Jan Šmíd.

Po teroristickém útoku na svou redakci dostali autoři časopisu útočiště v sídle deníku Libération. Počítače jim poskytl list Le Monde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Francii dnes vychází nové číslo týdeníku Charlie Hebdo. Jeho vznik sleduje zpravodaj ČRo ve Francii Jan Šmíd

„První den to bylo velmi těžké, ale pak jsme se do toho pustili. Když chcete dělat dobrý časopis, to nejdůležitější je oprostit se od emocí,“ říká autor obálky Luz, který se se svými kolegy zavřel v zasedací místnosti poskytnuté redakcí Libération, na dveře dali velký nápis ‚žádný novinář‘ a o tom, jak nové číslo vzniká, neměli ponětí ani kolegové.

„V první řadě jsme karikaturisté, které baví kreslit obyčejné smrtelníky. Stejně jako to baví děti. Mimochodem ti teroristé byli také kdysi dětmi, také si kreslili, jako každé dítě. V určitou chvíli ztratili smysl pro humor, ztratili dětskou duši, která umožňuje dívat se na svět s odstupem. Protože o tom je také Charlie Hebdo, o pohledu na svět s odstupem,“ uvedl Luz.

Člen předsednictva Ústředí muslimských obcí v České republice Assem Atassi říká, že výběr titulní strany nového čísla týdeníku není nejvhodnější:

„Tentokrát ta karikatura alespoň není urážlivá, ale samozřejmě zase jde o zobrazení proroka. Podle mého názoru to není nejšťastnější výběr. Ale každopádně nelze než to respektovat. Nyní je čas na rozum a ne na víření emocí kvůli tomu.“

Militantní islamisté zabili při dvou teroristických útocích v Paříži celkem 17 lidí.

Nové číslo Charlie Hebdo | Foto: Jan Šmíd

Jan Šmíd, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme