Týdeník Charlie Hebdo prožívá krizi. Z redakce odcházejí karikaturisté i redaktoři

Teroristický útok v redakci Charlie Hebdo, při kterém letos v lednu zahynula většina redaktorů, vyvolal celosvětovou solidaritu. V Paříži demonstrovalo za svobodu slova přes milion lidí. Více než devět měsíců po tragédii ale prožívá satirický časopis krizi. Jedním z důvodů je i obrovská suma peněz, kterou redakce Charlie Hebdo dostala, aby mohla týdeník dál vydávat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Charlie Hebdo | Foto: Jan Šmíd | Zdroj: Český rozhlas

Redaktoři jsou obětí úspěchu. V momentě, kdy dostali finanční dotace z celého světa, redakce tak zbohatla, že je zajištěna na mnoho let dopředu. Uvnitř redakce to však způsobilo velké potíže.

Podle způsobu vlastnictví těmito prostředky disponují pouze tři lidé z vedení. Ostatní redaktoři mají stejný plat, jako měli předtím. To vyvolalo velkou bouři nevole.

Přehrát

00:00 / 00:00

O krizi v redakci Charlie Hebdo mluvil zpravodaj ČRo ve Francii Jan Šmíd

Dalším důvodem, proč se redakce rozpadá, je obrovský tlak, který je na její členy vyvíjen. Redaktoři a ilustrátoři Charlie Hebdo jsou dodnes pod ochranou policie.

V redakci je velké napětí. Již dříve odešel karikaturista Luz a nyní odchází symbol redakce Patrick Pelloux. Byl to on, kdo jako první přišel po atentátu do redakce a objevil mrtvá těla svých kolegů.

Po útoku se také změnilo zaměření magazínu Charlie Hebdo. Týdeník už není tak ostrý. Jde jen do oblastí, kam si troufá. Na titulní straně se velmi často objevuje například Marie Le Penová. Časopis si tak dělá legraci spíše z domácí politické scény a příliš se nepouští do ožehavých témat, jako je třeba prorok Mohamed. Zjemnil se způsob kreslení i psaní.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme