Tymošenková je možná vystavena toxickým látkám, tvrdí europoslankyně

Europoslankyně a lékařka Zuzana Roithová na Ukrajině prověřovala stav vězněné ukrajinské expremiérky Julie Tymošenkové. Podle poslankyně je možné, že je Tymošenková ve vězení vystavována působení některých toxických látek. Roithová se proto chce obrátit na mezinárodní organizace i Evropskou unii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Tymošenková

Julija Tymošenková | Zdroj: ČTK

Před týdnem Tymošenkovou ve vězení v Charkově prohlídli němečtí a kanadští lékaři. Podle zatím nepotvrzených zpráv má bývalá premiérka vyhřezlou plotýnku a musí na operaci. Podle deníku Ukrajinskaja pravda se uvažuje o Česku nebo Francii.

Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda tvrdí, že by souhlas Ukrajiny s léčením Tymošenkové v zahraničí byl výrazným humanitárním gestem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ukrajinská expremiérka je ve vězení možná vystavována působení toxických látek, uvedla na Rádiu Česko Zuzana Roithová

„Byl by to i čin hodný demokratické vlády umožnit, aby léčba proběhla někde jinde. Jinak si nedokážu představit, kdyby tam nebyl významný souhlas ukrajinské vládní garnitury. Léčení samozřejmě probíhá ve vězení a lékaři vězeňské služby, podle mě by muselo dojít k přerušení trestu,“ míní Svoboda.

Europoslankyně Roithová se však k expremiérce vůbec nedostala. O situaci prý alespoň diskutovala s lékaři, právníky a opozičními i vládními politiky.

„K Julii Tymošenkové se kromě dcery a právníka, kteří k tomu mají speciální povolení, nikdo nedostane, pokud nepatří do vládního tábora. Já jsem přijela jednak na žádost rodiny, která mě před časem požádala o dohled nad zdravotním stavem Julie, ale také z pověření Evropské lidové strany, abych i vypracovala zprávu, jak se k celé věci postavit a jak dál postupovat,“ vysvětluje Roithová.

„Cílem mé mise nebylo setkání s Julií Tymošenkovou. Měla jsem možnost seznámit se s částí zdravotní dokumentace a oficiálních nálezů z konce loňského roku. Nálezy jednoznačně ukazují, že už tehdy bylo potřeba, aby byla řádně léčena,“ řekla europoslankyně na Rádiu Česko.

„Měla dostávat peridurální anestetika a měla mít klid na lůžku a po několika týdnech se měl kontrolovat její stav a vážně uvažovat o operaci. Místo toho jí dokonce sebrali berle, o kterých předtím chodila. Byla podrobena každý den několikahodinovým výslechům. Dokonce jí vzali i tišící léky,“ uvádí Roithová, podle níž nemá ukrajinský režim zájem na řádné léčbě Tymošenkové.

Její nedůvěra k ukrajinským lékařům je prý proto zcela oprávněná: „Docela vážně beru obavy rodiny, a nejen rodiny, jak tady mohu už dneska říct, že může být Julie vystavována působení některých toxických látek. Beru to natolik vážně, že budu navrhovat některé další postupy mezinárodnímu společenství včetně Evropské unie.“

Spekulace o místě léčby jsou však podle ní předčasné. Nejprve je nutné počkat na nálezy kanadských specialistů v oboru neurochirurgie a traumatologie a dalších lékařů.

Dana Votýpková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme