Tymošenkovou vyšetří zahraniční lékaři, mezi experty je neurolog i kardiolog

Mezinárodní tým lékařů, který má vyšetřit bývalou premiérku Julii Tymošenkovou, už je na Ukrajině. Politička, která si ve vězení odpykává sedmiletý trest, si dlouhodobě stěžuje na zdravotní problémy. Péči ukrajinských doktorů ale odmítla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julia Tymošenková | Zdroj: ČTK

Na žádost Julii Tymošenkové dnes na Ukrajinu přicestovalo celkem pět kanadských a německých lékařů. Potvrdila to ukrajinská generální prokuratura, která mimořádné vyšetření povolila. Původně jich mělo být sedm.

Na organizaci mise se podílela i europoslankyně za KDU-ČSL a bývalá česká ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve večerních Ozvěnách dne na Radiožurnálu mluvil o misi zahraničních lékařů zpravodaj ČRo Petr Vavrouška a europoslankyně Zuzana Roithová

„Já jsem byla požádána rodinou, abych se tohoto úkolu ujala. Paralelně ukrajinské ministerstvo zahraničí a posléze prokuratura oslovily ambasády v různých zemích. Byla to Kanada, která přišla první se svými experty. Po nich Německo, které navrhlo své lékaře z univerzitní berlínské nemocnice,“ popisuje výběr zahraničních lékařů, kteří nakonec na Ukrajinu odjeli.

Mezi experty je neurolog a specialista na problémy páteře. Právě na velké bolesti zad a beder si Julia Tymošenková nejvíce stěžuje. Podle Roithové si ale expremiérka nepřeje, aby se její diagnózu dozvěděla široká veřejnost.

Šéfku opozice prohlédne v ženské věznici v Charkově také kardiolog a fyzioterapeut. Podmínkou prokuratury je, aby u vyšetření asistovali také ukrajinští lékaři. Ty ale před nedávnem sama politička několikrát odmítla, protože jim nedůvěřuje.

Ukrajinští lékaři Tymošenkovou už několikrát vyšetřili, ale žádné zásadní komplikace u ní neodhalili. Bývalá premiérka tvrdí, že jsou pod politickým tlakem.

Mezinárodní tým expertů by měl stanovit diagnózu, způsob léčby, a pokud to bude nutné, zvažuje se také převoz Tymošenkové na odbornou kliniku.

Petr Vavrouška, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme