Mučení v ruském vězení. Záběry týrajících dozorců vzbudily pobouření

Ruská policie vyšetřuje šest dozorců ve věznici v Jaroslavli. Ti měli týrat jednoho z vězňů – Jevgenije Makarova. Jeho obhájkyně v obavách o svou bezpečnost opustila Rusko. Zástupce ředitele ruské vězeňské správy Anatolij Rudyj prohlásil, že dozorci sice postupovali nesprávně, ale Makarov je před tím systematicky provokoval.

Jaroslavl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dozorci v ruské věznici týrali jednoho z vězňů. | Foto: novayagazeta | Zdroj: Repro YouTube

Incident se odehrál už loni v červnu, ale teď se objevilo video, které zachycuje týrání Jevgenije Makarova. Na záznamu, který zveřejnila Novaja Gazeta, je vidět skupina asi 17 dozorců, kteří jeden po druhém bijí vězně svlečeného z kalhot a spodního prádla.

Rusové chtějí trestat ‚nežádoucí činnost‘. Podobné zákony už míří proti neziskovým organizacím

Číst článek

Bijí ho pendreky nebo pěstmi po chodidlech nebo holeních. Ostatní přidržují týraného vězně střídavě na stole a na podlaze. Na videu je vidět, jak jeden z dozorců poznamená, že už vězňovi natékají nohy, a druhý odpoví, že jemu už z bití otékají ruce. Se smíchem proto řekne „výměna stáží“ a Makarova začne bít jiný z dozorců.

Muž je svlečen a dál mlácen a dozorci používají i waterboarding, kdy u vězně chtějí vyvolat pocit, že se topí. Z nahrávky je slyšet, jak muž sténá, křičí a prosí o slitování. V jednu chvíli se zdá, že ztratí vědomí.

Z dialogu, který je na videu zachycen vyplývá, že mučení je reakce na to, že Makarov urazil jednoho z dozorců. Ve videu se mu opakovaně omlouvá. Celá nahrávka po asi deseti minutách končí, kdy je nahý Makarov položen zpátky na stůl. Je ale patrné, že týrání pokračuje dál, píše britský Independent.

Případ vyvolal vlnu pobouření na ruských sociálních sítích i pozornost vyšetřovatelů. Jak ale píše Independent, dozorci na těle mají nahrávací zařízení, která mají být neustále zapnuta. Něco takového se ale málokdy kontroluje a je proto překvapivé, že se nahrávka dostala na veřejnost.

Upozorňujeme, že video obsahuje drastické záběry a není vhodné pro lidi mladší 18 let:

Martin Dorazín, Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme