U Antarktidy se potopila jihokorejská loď. Pět lidí zahynulo

U Antarktidy se ráno potopila jihokorejská loď s 42 člennou posádkou. Minimálně pět lidí utonulo, dalších sedmnáct je nezvěstných. Plavidlo Number 1 In Sung ztroskotalo mezi Antarktidou a Novým Zélandem. Šance na záchranu zbylých námořníků jsou kvůli zimě mizivé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antarktida, autor: Jiří Kolbaba | Foto: Internetové stránky Jiřího Kolbaby

Jihokorejská loď podle záchranného týmu klesla ke dnu oceánu velmi rychle. Posádka ani nestihla vyslat tísňový signál. Lidé, kteří plavidlo opustili byli dokonce bez záchranných vest. Naděje na jejich záchranu je tak minimální. Podle novozélandských záchranářů je možné v ledové vodě bez plovací vesty nebo speciálního obleku přežít jen deset minut.

Plavidlo In Sung No. 1 ztroskotalo mezi Antarktidou a Novým Zélandem už po čtvrté hodině ráno tamního času, v této době je tak už podle záchranářů nemožné najít někoho živého. Novozélandské rybářské škunery dokonce už hledat přestaly. Záchranné akce navíc komplikuje silný vítr a pět až šest metrů vysoké vlny.

O tom, co bylo příčinou potopení lodi se spekuluje, stejně tak i tom, jak vše probíhalo.

Dvacet zachráněných mužů může tedy v podstatě mluvit o zázraku, v okolí lodi se totiž náhodou objevil rybářský škuner a z mrazivé vody je vylovil.

Posádka lodi In Sung No. 1 měla za úkol v Jižním ledovém oceánu chytit rybu, která se jmenuje Ledovka patagónská, zvláštní rybí druh, žijící hluboko na dně oceánu, převážně v okolí Antarktidy. Tato ryba dorůstá délky až 190 centimetrů a dospívá až po devíti až desíti letech.

Odborníci se pak obávají, že tato vzácná ryba už je už v podstatě vyhynulá. Najít ještě nějaké kusy se proto snažili právě rybáři potopené jihokorejské lodi.

Kateřina Procházková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme