Česko 0:0 Lotyšsko

U Atén se zřítil kyperský letoun; směřoval do Prahy

Letadlo kyperské společnosti Helios Airlines se zřítilo zhruba 30 kilometrů od řecké metropole Athén. Na palubě bylo 121 lidí. Podle prvních informací mohl být příčinou neštěstí kolaps pilota, jiné však hovoří o náhlém podtlaku v kabině. Stroj měl po mezipřistání v hlavním městě Řecka zamířit do Prahy. Jak Radiožurnálu potvrdila mluvčí České správy letišť Anna Kovaříková, jde o pravidelnou linku, která spojovala Kypr s Prahou 3 dny v týdnu - v pondělí, ve čtvrtek a v neděli. České úřady dosud nemají informace o tom, že by na palubě byli čeští občané, ale zatím to zcela vyloučit nemohou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky dopravního letadla kyperské letecké společnosti Helios Airways | Zdroj: ČTK

Poté, co řídící věž v Athénách ztratila s letadlem kontakt, vyslala k němu v obavách z možného útoku dvě stíhačky F-16. Podle pilota jedné ze stíhaček nebylo kapitána v kokpitu vidět a druhý pilot byl zhroucený v sedačce pilotní kabiny.

Podle agentury AFP, která se odvolává na řídící věž, měl charterový spoj společnosti Helios Airways mít v řecké metropoli mezipřistání a pak zamířit do České republiky. Stroj typu Boeing-737 letěl na lince označené podle AFP jako HCW 502. Na palubě letadla bylo 115 cestujících a šest členů posádky. Národnost cestujících zatím nikdo neupřesnil.

Letadlo se podle informací očitých svědků, na něž se odvolává řecký rozhlas, roztříštilo o stěnu kopce Varnava poblíž pobřežního města Kalamos asi 30 kilometrů severně od řecké metropole. Na místě pracují záchranáři, kteří objevili první těla.

Podle starosty Maratónu Vangelise Meksise, který se dostal do blízkosti katastrofy, měli záchranáři problémy se do nepřístupné oblasti dostat: "Obraz katastrofy je hrozivý, trosky letadla jsou a ploše několika kilometrů. Bude zázrak, pokud jestli někdo přežil."

letadlo společnosti Helios Airways | Foto: AFP
Přehrát

00:00 / 00:00

V. Meksis o místě leteckého neštěstí

Pilot hlásil před přistáním problémy s klimatizací. V letadle zřejmě nebyli žádní Češi. České televizi to řekl premiér Jiří Paroubek. Nehodu podle zpravodajských informací způsobila technická závada, nikoli teroristé. V letadle bylo podle Paroubka 80 dětí z Řecka, premiér vyjádřil jejich rodinám soustrast. Nevyloučil, že mezi patnácti zbývajícími cestujícími mohl být Čech. Tato varianta zatím není potvrzena, uvedl. Jednotlivci na palubě byli turisté cestovních kanceláří, kteří se vraceli z dovolené na Kypru.

V řecké metropoli mělo vystoupit 59 dospělých a osm dětí, dále do Prahy mělo pokračovat 46 dospělých a dvě děti, oznámila řecká televize ERT. Národnost ale nesdělila. Podle nejčerstvějších informací řeckých sdělovacích prostředků byli na palubě letadla především řečtí či kyperští cestující a také turisté vracející se do Evropy. Nelze tedy vyloučit ani Čechy. Další turisté směřující do Prahy měli nastoupit do stroje při mezipřistání na letišti v Aténách.

Milan Kopp, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme