U Balatonu zemřelo 19 polských turistů

Při dopravní nehodě nedaleko maďarského jezera Balaton hodinu a půl po půlnoci zemřelo nejméně 19 polských turistů. Dalších 32 bylo zraněno, mnoho z nich vážně. Někteří ze zraněných byli převezeni do nejbližších nemocnic. Mluvčí policie dodal, že počet obětí se pravděpodobně ještě zvýší. Poutníci, včetně kněze, měli namířeno do Medjugorje v jihovýchodní Bosně, kde je svatyně Panny Marie. Mezi oběťmi jsou i dvě děti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

autobus | Foto: Jan Rosenauer

Podle policejního mluvčího se autobus převrátil, když jel po kruhovém objezdu u města Balatonszentgyörgy na hlavní silnici z Budapešti do chorvatského hlavního města Záhřeb. Autobus vezl 51 lidí a zřejmě šlo o Poláky. Policie vylučuje, že by řidič usnul, a vozidlo prý bylo také v dobrém stavu. Na vozovce ale nebyly žádné stopy po brždění. Levými koly narazil na krajnici, následně se autobus převrátil do příkopu, ale tak, že je jeho střecha úplně zmačkaná. Podle odborníků je zázrak, že vůbec někdo přežil. Ze zraněných, které převezli do okolních nemocnic, je jeden ve velmi vážném, 16 ve vážném stavu, ostatní utrpěli lehčí zranění.

Na místě nehody, kam přišla ráno i ministryně vnitra, stále pracují hasiči. Policie začala tento ojedinělý případ vyšetřovat.

Takhle těžká nehoda se v Maďarsku ještě nestala. Loni v listopadu polský kamión narazil do autobusové zastávky, kde zemřelo 5 lidí.

Reakce na tragédii přímo v Polsku zaznamenal tamní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák. Lidé z farnosti kolem Františkánského kláštera, který pouť do Medzugorje organizoval, stále čekají v nejistotě. Nevědí, jestli jejich příbuzní žijí nebo ne. Polské ministerstvo infrastruktury posílá do Maďarska skupinu expertů, kteří mají pomoci při vyšetřování příčin neštěstí. Vláda nabídla rodinám obětí havárie místa v letadle, kterým odborníci do Budapešti letí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák o reakcích Poláků

Informace o havárii zatím přicházejí hlavně od poutníků, kteří přežili. Dorota Goned z Lublina popsala Polskému rozhlasu událost takto: "Seděla jsem na posledním sedadle. Najednou jsem ucítila trhnutí na jednu a pak na druhou stranu, jako bychom velmi rychle předjížděli nebo na něco najeli. Pak jsem slyšela křik lidí a rozbíjení skla. Před sebou jsem uviděla díru v okně a vytáhla za sebou dívku, která seděla vedle mne."

Markéta Kaclová, Jitka Malá, Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme