U českých policejních instruktorů v jordánském Ammánu

O zlepšení bezpečnostní situace v Iráku se snaží také dvě desítky českých policejních instruktorů. Ve dvou desetičlenných skupinách se po půl roce střídají ve výcviku iráckých policejních kadetů na základně v Jordánsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jordánsko - území

Jak Radiožurnálu v Ammánu řekl velitel instruktorů major Vlastimil Pejchal, budoucí iráčtí policisté často těžce nesou dění ve své vlasti.

"Vzpomínám si na jednu třídu, celá třída byla z Karbaly a tam probíhalo bombardování a ti lidé neměli zprávy z domova, jenom věděli o bombardování a nebyli vlastně schopni vnímat, co jim instruktor přednáší. Je to pro ně těžké."

Jak Radiožurnálu dále řekl Vlastimil Pejchal, motivem Iráčanů pro vstup do policejních řad nejsou jen finance, ale také snaha přispět k obnově vlasti.

"V podstatě mnoho z nich ztratilo za minulého režimu rodiče, sourozence, kteří byli popraveni, mučeni. Takže oni mají v sobě skutečně ten odpor i odhodlání budovat demokratickou společnost."

Ani v průběhu těžkého výcviku ale nechybí úsměvné situace, které způsobují především sami iráčtí kadeti. Dokládají to slova podporučíka Petra Mičky, který má na starosti výuku řízení aut: "V Iráku převážně jezdí vozidla s automatickou převodovkou, takže mají problém používat spojku. Nebo si různě kolem sebe motají bezpečnostní pásy, ne které nejsou zvyklí."

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme