U domu střelce z Toulouse zazněly výbuchy. Extremista se odmítá vzdát

Extremista Mohammad Merah se stále ukrývá v bytě v Toulouse. Policie a vyjednavači se ho snaží přimět, aby se vzdal už přes 24 hodin. Během noci agentury informovaly o několika výbuších a střelbě. Francouzský ministr vnitra vzápětí na domněnky médií reagoval, že šlo o další pokus o nátlak na Meraha, nikoliv o zahájení policejního zátahu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mohammad Merah na nedatovaném snímku z videa, který 21. března odvysílala francouzská národní televize France 2 | Zdroj: Reuters

Tři hlasité exploze v blízkosti bytového komplexu, kde se střelec Mohammed Merah ukrývá, byly původně s odvoláním na místostarostu Toulouse a policejní zdroje považovány za začátek zásahu speciálních jednotek. Zprávy ale vzápětí dementovalo ministerstvo vnitra.

Prvním nočním výbuchům předcházelo asi dvacetihodinové vyjednávání. Předpokládalo se, že akce zatčení Mohammada Meraha proběhne v noci, kdy se využije příkrovu tmy a momentu překvapení. Nestalo se tak zřejmě proto, že ministr vnitra Claude Guéant několikrát potvrdil, že cílem akce je dostat muže živého. Údajně vydal tento rozkaz sám francouzský prezident. Speciální jednoty musejí postupovat opatrně, aby si útočník nesáhl na život sám a dobrovolně.

Poslední výbuch se v Toulouse ozval kolem půl páté ranní. Zvláštní jednotky se zřejmě snažily více přiblížit k bytu a získat lepší přehled o situaci. Podle některých informací se mohly pokusit otevřít dveře výbuchem, ale situace zůstává nezměněna. Během noci tedy k žádnému vývoji nedošlo a situace na místě je ale podle dostupných informací v tuto chvíli klidná.

Přehrát

00:00 / 00:00

S aktuálními informacemi o dění ve francouzském Toulouse se přihlásil do vysílání Radiožurnálu krátce před tři čtvrtě na osm spolupracovník Českého rozhlasu Jan Šmíd

Třiadvacetiletý Francouz alžírského původu, který se přiznal k vraždě rabína, tří židovských dětí a tří francouzských vojáků, již včera během dne oznámil, že se policii vzdá. Názor ale změnil a vyjednávání s pachatelem uvízlo na mrtvém bodě.

Ozbrojený muž se zabarikádoval ve čtyřpatrovém domě ve čtvrti Croix-Daurade. Včera ve tři hodiny ráno dům obklíčili příslušníci speciálních jednotek RAID. Při nočním útoku byli tři policisté lehce zraněni. Během dne byla budova postupně evakuována, přerušeny byly dodávky plynu, elektřiny a vody.

Motivem vražd byla zřejmě pomsta za účast francouzských jednotek v Afghánistánu, extremista s napojením na teroristickou síť Al-Káida chtěl ale také pomstít palestinské děti. Policie vypátrala střelce na základě jeho e-mailové korespondence, kdy odeslal podezřelou zprávu z počítače svého bratra. Údajně byl také viděn, jak upravuje skútr, který byl po útocích hledaný.

Aktuální dění ve francouzském Toulouse sleduje spolupracovník Českého rozhlasu Jan Šmíd.

Jan Šmíd, Marína Dvořáková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme