U Evropského soudu neuspěl majitel erotického centra žádající nižší daně

Evropský soudní dvůr v Lucemburku nedal za pravdu majiteli erotického centra v Belgii. Videokabiny v erotických klubech nejsou podle jeho rozsudku kina. Nevztahuje se na ně tedy snížená sazba daně z přidané hodnoty. O posouzení, co je a co není podle evropských pravidel kino, požádal dvůr soud v belgickém Gentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská legislativa | Foto: Filip Rožánek

O přiznání nižší sazby daně se soudí majitel erotického centra v Brugách s belgickým státem. Daňová kontrola zjistila, že za sledování filmů v kabinách pro jednotlivce, kde se film pouští vhozením mince, účtoval DPH, která se vztahuje na vstupné do divadel, galerií, biografů a dalších kulturních zařízení. Ta je nižší než základní 21 procentní sazba daně. Činí jen 6 procent.

Podnikatel má teď doplatit skoro 50 tisíc eur. Tvrdil ale, že jeho projekční kabiny spadají pod označení ‚kulturní, zábavní a sportovní zařízení‘. Evropský soudní dvůr v Lucemburku ovšem potvrdil, že podle evropských směrnic musí jít o podniky, kde mohou ti, co si zaplatili využívat kulturních služeb společně. To podle něj ale videokabiny rozhodně nejsou.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme