U Hebronu čtyři mrtví Izraelci

Palestinští ozbrojenci zaútočili u Hebronu na dvě auta židovských osadníků a čtyři z nich zabili. Mezi mrtvými jsou tři členové jedné rodiny: matka, otec a dítě. Další tři lidé byli zraněni. K útoku se přihlásilo ozbrojené křídlo hnutí Fatah Jásira Arafata - Mučedníci Al-Aksá. Izraelská armáda po celou noc pročesávala okolí Hebronu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zatýkání v Izraeli | Foto: ČTK/AP

Muži na protijedoucí vozidla stříleli za zálohy a potom utekli. Vybrali si dobu, kdy byla silnice téměř prázdná, protože začínal sabat a v oblasti platí pro Palestince večerní a noční zákaz vycházení.

Podle vedení militantní organizace Mučedníci Al-Aksá jde o odvetu za nedávný izraelský zásah v Gaze, při kterém zahynulo kromě dvou vysoce postavených palesitinských radikálů také třináct civilistů, mezi kterými bylo devět dětí. Podle izraelské strany byl včerejší útok teroristickým činem. Palestinská samospráva se k incidentu zatím nevyjádřila.

Za uplynulých 23 měsíců, kdy trvá současné palestinské povstání, zahynulo nejméně 1467 Palestinců a 564 Izraelců. Mezinárodní společenství považuje židovské osady na palestinských územích za nelegální. Izrael s tím nesouhlasí.

Tento poslední incident byl součástí konzultací Rady bezpečnosti OSN. Generální tajemník OSN Kofi Annan odsoudil veškeré násilí proti civilistům na Blízkém východě. Vyzval všechny zúčastněné strany, aby ukončily cyklus násilí a odvetných akcí a vrátily se k jednáním o trvalém řešení konfliktu.

Arabské státy chtějí v radě bezpečnosti OSN přijmou rezoluci o stažení izraelských okupačních sil z palestinských měst a ukončení teroristických akcí. Washington požaduje, aby rezoluce v případě přijetí obsahovala jednoznačné odsouzení Brigád mučedníků od Al-Aksá, Islámského džihádu a hnutí Hamas.

Kateřina Pospíšilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme