U indického nejvyššího soudu vrcholí spor o levné léky pro nemocné HIV

O životě a smrti milionů lidí bude dnes rozhodovat Nejvyšší soud v Díllí. Právě v Indii se totiž vyrábí drtivá většina léčiv, které jsou pro pacienty s virem HIV životně důležité. Nadnárodní farmaceutická společnost Novartis volá Indii k soudu, aby produkci zastavila. Jde prý o patentované léky, které smí vyrábět jen ten, kdo je vyvinul. Pokud firma uspěje, miliony lidí přijdou o naději na normální život.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rungante je HIV pozitivní, díky lékům žije normálně

Rungante je HIV pozitivní, díky lékům žije normálně | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

„Teď beru léky každý den a žiju docela normálně. Moje žena, moje dvě děti jsou negativní. Když vysadím, co bude potom? Virus začne v mém těle pracovat. Kdybych přestal brát léky, byl by konec. Tady jde opravdu o život,“ strachuje se Rungante.

Je mu 40 let a HIV pozitivní je dvanáct roků. O tom, kdy a jak se nakazil, se nechce příliš bavit. Není to už ani důležité. Jisté je, že díky lékům může normálně pracovat, normálně žít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Indie možná zastaví výrobu léku pro nemocné HIV. Podrobnosti od Jaromíra Marka ze zahraniční redakce Radiožurnálu.

Lidí jako on žije v Díllí 30 tisíc, v celé Indii půl milionu. Většina z nich je závislá na lécích, které dostává zdarma od indické vlády. Jedná se o takzvaná generika, tedy léky, u kterých už prošla ochranná patentová lhůta. Proto jsou několikanásobně levnější.

„Pokud Novartis u soudu vyhraje a zastaví výrobu levných léků, vrátíme se o dvacet roků zpátky. Léky dál budou existovat, ale jen ty drahé. Ani vlády ani lidé samotní si je nebudou moci dovolit a řekl bych, že 99 procent nemocných zemře. Přežijí jen ti opravdu bohatí,“ maluje černou prognózu pro sebe i ostatní nemocné Rungante.

Jeho chmurnou vizi ilustrují čísla: v roce 2000 stála léčba jednoho nemocného 10 tisíc dolarů, pak přišla na trh levná generika z Indie a náklady klesly skoro sedmdesátkrát, na dnešních 150 dolarů za rok.

Vikas dává léky potřebným | Foto: Jaromír Marek

Vikas vede malou ordinaci, kde se distribuují zdarma potřebným. „Naši klienti jsou vesměs chudí lidé. Vláda jim poskytuje zdarma léčbu, protože díky generikům si to může dovolit. Pokud se výroba zastaví, tito lidé budou odsouzeni k smrti,“ varuje.

V patentovém sporu, který dnes začíná řešit Nejvyšší soud v Díllí nejde zdaleka jen o Indii. Na světě je přes šest milionů lidí nemocných virem HIV, 80 procent z nich (hlavně v Africe a Latinské Americe) je závislých právě na levných, ale účinných lécích z Indie.

Jaromír Marek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme