U Kandaháru se schyluje ke klíčové bitvě

U jihoafghánského města Kandahár se schyluje k rozhodující bitvě. Do oblasti už dorazily stovky příslušníků americké námořní pěchoty. Poslední baštu vládnoucího hnutí Taliban intenzivně bombardují americké letouny. Talibanské jednotky odpověděly občasnou palbou z protiletadlových kanónů a lehkých střelných zbraní. Taliban zatím zopakoval odhodlání bojovat s americkými silami do posledního muže a oznámil, že vůdce tohoto hnutí Muhammad Umar je stále v Kandaháru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký námořní pěšák | Foto: USMC

Prvních asi 500 příslušníků americké námořní pěchoty obsadilo přistávací dráhu letiště poblíž jihoafghánského Kandaháru. Washington hodlá nasadit do první konvenční pozemní operace na afghánském území až 1500 vojáků. Jejich úkolem bude zvyšovat nátlak na příslušníky Talibanu a Al-Káidy na jihu země a pracovat na dopadení hledaného teroristy Usámy bin Ládina.

Podle protitalibanských zdrojů obsadili večer opoziční bojovníci letiště na jihovýchodě města a poté na něm začaly přistávat americké vrtulníky. Z vrtulníků vystoupili američtí vojáci a očití svědkové mluví i o obrněných vozidlech. Američané přiletěli ze dvou letadlových lodí, které jsou na Blízkém východě, a jejich hlavním úkolem prý má být získání plné kontroly nad letištěm poblíž Kandaháru.

Jak televizi CNN potvrdil jeden z amerických vojáků, příslušníci námořní pěchoty se na svou misi pečlivě připravovali. "Studovali jsme jejich způsob boje, Víme, že mají zkušenosti z války se Sovětským svazem. Bereme tyto lidi velmi vážně."

Pět amerických vojáků bylo zraněno při nedělním bombardování města Mazáre Šaríf. Potvrdilo to ministerstvo obrany Spojených států. Podle mluvčí Pentagonu špatně zaměřená americká bomba zasáhla příslušníky speciálních jednotek, kteří pomáhali likvidovat povstání vězněných bojovníků Talibanu u Mazáre Šarífu. Žádný ze zraněných vojáků prý není v ohrožení života, tři z nich ale byli dopraveni k ošetření do Uzbekistánu.

Afghánská Severní aliance tvrdí, že hledaný terorista Úsama bin Ládin a vůdce hnutí Taliban mulla Muhammad Umar jsou ve městě Kandahár nebo v jeho blízkosti. Kandahár na jihu Afghánistánu zůstává poslední základnou Talibanu v zemi. V jeho okolí byly rozmístěny stovky příslušníků americké námořní pěchoty, kteří obsadili nedaleké letiště. Severní aliance oznámila, že už má zcela pod kontrolou město Kunduz na severu Afghánistánu, které obsadila po desetidenním obléhání.

Stovky zahraničních bojovníků Talibanu, kteří byli zajati v Kunduzu, zemřely při vzpouře. Agentura AFP na základě výpovědi svědků informovala, že při incidentu přišel o život také jeden americký občan. Zpráva však nebyla oficiálně potvrzena. O potlačení vzpoury se zasloužilo bombardování amerických letadel a asi 500 vojáků opozičního velitele Rašída Dóstuma. Z blízkosti Mazáre Šarífu se prý však nadále ozývá střelba. Vzpoura vypukla ve zmatku, který nastal poté, co jeden z vězňů nechal při sebevražedném útoku explodovat granát. Následný boj trval nejméně čtyři hodiny.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme