U Kazaně spadlo letadlo, mezi oběťmi je i syn prezidenta Tatarstánu

U ruské Kazaně spadlo linkové letadlo Boeing 737. Podle prvních zpráv při neštěstí zahynulo nejméně 50 lidí. Mezi oběťmi havárie je podle seznamu pasažérů také syn prezidenta Tatarstánu, jedné z nejbohatších ruských republik. Jako pravděpodobná příčina neštěstí se zatím jeví technické potíže, kombinované s chybou pilota.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ambulance před budovou letiště v Kazani | Zdroj: Reuters

Boeing 737 patřil společnosti Tatarstán a letěl z moskevského letiště Domoděvo do hlavního města Tatarstánu Kazaně. Tam měl problémy při přistání. Podle ruských úřadů se letoun opakovaně pokusil přistát, při jednom z pokusů letadlo explodovalo a zřítilo se.

„Není jasné, jestli vybuchlo už ve vzduchu, nebo spíš až na zemi. Zatím vše nasvědčuje tomu, že to bylo při pokusu přistát, tedy buď těsně nad zemí, nebo přímo na letištní ploše,“ informoval krátce po události zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Martin Dorazín. Letadlo zřejmě při pokusu o přistání zavadilo o plochu letiště a explodovalo.

Na místo přijely štáby ruského ministerstva pro mimořádné situace. „Zajistěte stravu, lékařskou a psychologickou pomoc i ubytování příbuzným obětí,“ nařídil ministr pro mimořádné situace Vladimír Pučkov svým podřízeným.

Požár, který vzniknul, už hasiči uhasili. K troskám vyrazily i záchranky, nicméně podle zpráv ministerstva pro mimořádné situace nikdo z lidí na palubě nepřežil. Počet obětí zatím není jasný, včetně šesti členů posádky se mluví se o 50 až 52 lidech.

Medvěděv chce vyšetřovací komisi

Podrobností o obětech je zatím málo, s postupem času jsou však stále konkrétnější. Podle posledních informací mezi nimi byly i dvě děti. Mezi cestujícími byl i syn prezidenta Tatarstánu Irek Minnichanov a šéf tajné policie této republiky Alexander Antonov.

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv nařídil vytvořit vyšetřovací komisi. Vyšetřovatelé zatím nevylučují chybu pilotů. Ti však podle agentury Interfax těsně před havárií hlásili dispečerům, že letadlo není připraveno k přistání – zřejmě tedy selhala technika.

Podle leteckého publicisty Martina Velka je ještě příliš brzy na spekulace o příčině havárie, podle něj však krizové situaci rozhodně nepřispěl tlak, kterému posádka pravděpodobně čelila v souvislosti s předchozími neúspěšnými pokusy o přistání. „Obecně je známo, že opakovaná přistání zvyšují stres posádky,“ poznamenal Velek.


Zvětšit mapu

Martin Dorazín, Český rozhlas, Silvie Třeslínová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme