U Komorských ostrovů se zřítilo jemenské letadlo se 153 lidmi

Jemenské letadlo Airbus A310-300 se zřítilo v noci na dnešek do rozbouřeného moře u Komorských ostrovů v Indickém oceánu. Na palubě bylo 153 lidí, mezi nimi i pasažéři francouzské národnosti. Podle agentury AFP se zatím podařilo zachránit jedno dítě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo společnosti Yemenia Air

letadlo společnosti Yemenia Air | Foto: AFP

Řada Francouzů odletěla v pondělí ráno z letiště Roissy a s mezipřistáním v Marseille mířila do jemenského hlavního města Saná. Tam cestující přestoupili na Airbus A310-300 a dále pokračovali do Moroni na Komorských ostrovech.

Podle svědků pilot letadla musel vzdát první pokus o přistání a opakovaný manévr se mu stal osudným. Záchranáři už našli na hladině moře trosky stroje a těla cestujících, záchranou operaci ale komplikuje rozbouřené moře. Kromě 66 Francouzů byli na palubě i občané Komor vracející se z dovolené právě ve Francii.

K nehodě podle odborníků přispělo špatné počasí, ale na vině byl pravděpodobně i technický stav letadla. Francouzský ministr dopravy řekl, že úřady věděly o řadě závad na letounu a zakázaly mu proto létat do Evropy. Údajně také monitorují aerolinky Yemenia Air kvůli laxnímu přístupu k bezpečnosti. Přísná pravidla se ale za hranicemi Evropské unie nekontrolují tak pečlivě, a tudíž mohli cestující přesednout do nebezpečného stroje v Jemenu.

Během měsíce je to už druhá katastrofa letounů typu Airbus, která si vyžádala mnoho francouzských obětí. Při pádu Airbusu A330-200 společnosti Air France do Atlantického oceánu 1. června zemřelo všech 228 lidí na palubě. Stroje od stejného výrobce také musely nouzově přistát na Kanárských ostrovech, Guamu i v Novosibirsku.

Přečtěte si také:
Signály nepocházejí z černých skříněk zříceného Airbusu
Air France odškodní oběti leteckého neštěstí
Letectvo našlo v Atlantiku těla pasažérů zříceného stroje Air France
Zřícené letadlo Air France se zřejmě rozpadlo za letu
Francouzské ministerstvo připouští, že se airbus mohl zřítit po útoku teroristů
Konec pochybností, úlomky jsou z pohřešovaného letounu Air France
Brazílie potvrdila, že trosky v moři patří letadlu Air France
Pátrání po troskách Airbusu A 330 je stále bezvýsledné
Letadlo Air France se stovkami cestujících zřejmě spadlo do Atlantiku

Jan Šmíd, Martin Hromádka, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme