U Kyjeva hoří zásobníky ropy. Živel je už pod kontrolou, zemřelo 5 lidí

Mohutný požár zachvátil zásobníky ropy v rafinerii v obci Vasylkov jihozápadně od ukrajinské metropole Kyjeva. Celý den proti živlu bojuje přes šest desítek hasičských sborů. Úřady nařídily evakuaci všech lidí v dvoukilometrovém okruhu. Plameny dosahovaly několika desítek metrů a celé okolí zahalil hustý černý dým. Zahynulo 5 lidí a kolem 20 utrpělo zranění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedaleko ukrajinské metropole Kyjeva explodovaly zásobníky ropy

Nedaleko ukrajinské metropole Kyjeva explodovaly zásobníky ropy | Zdroj: ČTK

Explodovalo nejméně 8 ze 17 zásobníků, kde bylo uloženo 14 tisíc tun ropy. Ministr vnitra Arsen Avakov k likvidaci požáru povolal 400 příslušníků Národní gardy. Nasazeno bylo i letectvo.

Úřady evakuovaly obyvatele z okruhu dvou kilometrů a chtějí vyhlásit desetikilometrové ochranné pásmo. Při požáru zahynulo podle nejnovějších informací zahynulo 5 lidí zraněno bylo asi 20 osob.

Novináři, zdravotníci i hasiči museli v obavách o svůj život utéct do bezpečnější vzdálenosti. Kvůli velkému žáru se hasičské čety mohou k plamenům přiblížit jen na 600 metrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ukrajina se potýká s jedním z největších požárů v posledních desetiletích, informuje zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Předseda ukrajinské bezpečnostní rady Olexandr Turčynov označil za možné příčiny katastrofy hrubé porušení bezpečnostních předpisů při přečerpávání ropy nebo diverzi.

Ukrajinská média nedlouho před požárem informovala o tom, že se z podniku ztratilo velké množství ropných produktů a mohlo by tedy jít o pokus zahladit stopy.

Večer hořely ještě 3 ropná sila. Hasiči zřejmě už zabránili rozšíření požáru na vojenskou základnu se sklady munice vzdálenou jen 50 metrů. Munice je již od včerejšího večera odvážena.

Předseda bezpečnostní rady žádá přísné vyšetření toho, kdo povolil stavbu rezervoárů ropy v těsném sousedství vojenských objektů. Prezident Porošenko svolal kvůli události krizový štáb.

Martin Dorazín, ČTK, Reuters, Lenka Krejcarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme