U londýnského soudu začalo slyšení o útocích z července 2005

Londýnský soud dnes zahájil slyšení o pumových útocích ze 7. července 2005. Čtyři sebevražední atentátníci tehdy v Londýně odpálili nálože ve třech vlacích metra a v autobuse. Při útocích zahynulo 52 lidí, přes 700 dalších utrpělo zranění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnské metro

Londýnské metro | Foto: London Underground

Pozůstalí po obětech začátek vyšetřování vítají, protože ani po pěti letech neznají odpovědi na všechny otázky. V rozhovoru pro BBC o tom mluvili manželé Taylorovi, kteří během útoků ztratili 24letou dceru Carrie.

Přehrát

00:00 / 00:00

U londýnského soudu začalo slyšení o útocích z července 2005. Podrobnosti přinesl ve Světě o jedné spolupracovník ČRo Ivan Kytka

"Jsou tu otázky jako třeba - co věděla policie, co věděly bezpečnostní složky nebo dokonce i vláda," říká John Taylor a dodává: "Myslím, že vyšetřování uzavře jednu kapitolu našich životů, i když pro nás to neskončí nikdy."

Hlavní důvod, proč pozůstalé rodiny musely po atentátech čekat na soud pět let, spočívá v tom, že současně s přípravou slyšení probíhala tři kriminální šetření známých a přátel čtyř atentátníků.

Soud skončil teprve v loňském roce osvobozením všech podezřelých z přímé účastni na přípravě útoků. Nicméně dva z nich byli usvědčeni z toho, že se připravovali na účast ve výcvikových táborech teroristů v Afghánistánu nebo v Pákistánu.

Podle britského právního řádu musí být každá jiná než přirozená smrt musí být řádně přešetřena soudcem, v tomto případě lady Hallettovou. Postupně se tak budou otevírat všechny spisy o příčinách úmrtí každého z 52 pasažérů londýnské dopravy.

Vůbec poprvé také budou zveřejněny některé autentické videozáznamy, například z vnitřku vagónů, kde vybuchly nálože. Zazní i audionahrávky komunikace mezi londýnskými záchrannými službami, které 7. července zasahovaly. Vyslechnuto bude na 500 svědků.

Pozůstalí doufají v nové informace

Ve slyšení nejde o hledání viny či neviny čtyř pachatelů útoků. Pozůstalí o obětech nicméně doufají, že přinese nové informace.

Během pěti let totiž vyšlo z vyšetřování novinářů kromě jiného najevo také to, že domácí zpravodajská služba MI5 sledovala před útoky jak šéfa gangu, tak jeho nejbližšího spolupracovníka. Zdá se ale, že tehdy selhalo předávání informací mezi regionálními odbory a centrálou a stopy, které byly zachyceny, se nedostaly do Londýna.

Zatím není jasné, zda dotyční členové MI5 se osobně objeví před soudem a budou odpovídat na otázky pozůstalých, nebo zda bude jednání probíhat za zavřenými dveřmi. Soudkyně Hallettová dnes dala najevo, že bude její snahou, aby slyšení bylo co nejveřejnější.

Martin Hromádka, Ivan Kytka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme