U maďarského parlamentu protestovalo na deset tisíc lidí

Deset tisíc lidí si včera navečer našlo cestu k maďarskému parlamentu, aby vyjádřili nesouhlas s mediálním zákonem. Vláda premiéra Viktora Orbána ale stále trvá na svém, i navzdory sílícímu tlaku ulice, a také Bruselu. Protestní akce měla mladistvý, téměř ‚happeningový‘ charakter.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Maďarsku | Foto: Gregor Martin Papucsek

Ikona maďarského popu, slavný textař a písničkář János Bródy dal jméno této demonstraci bez váhání. V minulosti se nejednou dostal do konfliktu s vládní mocí. V současné době s ní konflikty nemá:

Přehrát

00:00 / 00:00

RRž Maďarsko-mediální zákon-demonstrace.mp3

„Nyní ne, ale ještě je mít můžu, pokud budu vystupovat na všech podobně chystaných demonstracích.“

Písničky Bródyho je možné přirovnat k písničkám českého Karla Kryla. Bródyho hit ‚Když jsem byl vlajkou‘ se pro tuto situaci hodí. Jak zpívá, nechtěl bych plápolat, raději by byl napnutý, aby nemusel podléhat všelijakým politickým větrům.

Mladí lidé měli na demonstracích přes ústa černou pásku, která je měla symbolicky umlčovat. Drželi v rukou transparenty, kterými vyslovovali nesouhlas s cenzurou a nechutí opět poslouchat Svobodnou Evropu.

„Dělá mi dobře, že je tu tolik lidí, a že je tu veselo. Naštěstí mladých je ve většině. Není k zahození, že se mladí lidé zastávají takových starých a pevných hodnot, jako je svoboda médií. Je to v tomto světovém i maďarském politickém počasí povzbuzující,“ říká asi 80letý muž, který na demonstraci dorazil se svými vnučkami.

Na demonstraci nechyběl ani humor. Moderátor prozradil premiérovu emailovou adresu, to aby ji později doma zahltili. Smích způsobilo zdůrazňování zavináče, protože v maďarštině se nazývá červíkem.

Gregor Martin Papucsek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme