U Madridu hoří skládka s pneumatikami, evakuovat se musí na 9 tisíc lidí

Největší skládka použitých pneumatik v Evropě nedaleko Madridu je v plamenech. Hustý černý dým je vidět na desítky kilometrů, obyvatelům v okolí úřady doporučily nevycházet. Hoří už tři čtvrtiny skládky, na které je asi 100 tisíc tun pneumatik. Na místě zasahuje více než desítka hasičských sborů, do akce jsou zapojeny i vrtulníky s obřími nádržemi na vodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár skládky pneumatik nedaleko Madridu | Zdroj: Reuters

Skládka u španělského města Seseňa hoří už 12 hodin, požár vypukl asi dvě hodiny po půlnoci a kvůli větru se rychle rozšířil. Černý a toxický dým je vidět i ve 30 kilometrů vzdáleném Madridu.

Španělské úřady proto nařídily evakuaci asi 9 tisíc lidí, kteří žijí v okolí. Vláda autonomního regionu Kastilie-La Mancha, kde se skládka nachází, informovala, že evakuace se týká bytového komplexu v městečku Seseňa.

Úřady zvýšily stupeň pohotovosti a k nasazení je připravena armáda. Při požáru zatím nebyl nikdo vážně zraněn, sanitky ale odváží lidi přiotrávené kouřem.

Odborníci spekulují, že požár někdo založil záměrně. Starosta města Seseňa Carlos Velázquez navíc uvedl, že v posledních dnech i celou dnešní noc pršelo a ohnisko se nacházelo na okraji skládky, a proto je nepravděpodobné, že by se oheň vznítil sám od sebe.

Podle místních se dalo čekat, že skládku někdo jednou zapálí, protože ji nikdo nehlídal a scházela jakákoli bezpečnostní opatření.

Skládku provozovala původně firma Disfilt, která se podle rejstříku zaměřovala na výrobu a recyklaci pneumatik. V roce 2003 soud skládku zakázal kvůli ekologickým předpisům. Od té doby dostala firma řadu pokut a její majitel byl v roce 2009 odsouzen na tři měsíce do vězení.

Podle ekologů může mít dnešní požár vážné důsledky pro životní prostředí i pro zdraví lidí. I po uhašení ohně zůstanou v ovzduší po nějakou dobu karcinogenní mikročástice a záleží na počasí, kam a jak rychle se rozšíří.

Ľubica Zlochová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme