U Nadžafu se střetli iráčtí šíité s koaličními vojáky

Nejméně dvacet Iráčanů a dva příslušníci mezinárodních koaličních sil - Američan a Salvadorec - přišli o život při srážkách, které provázely šíitskou demonstraci u jihoiráckého Nadžafu. Devět koaličních vojáků a asi 200 Iráčanů bylo zraněno. Vojáci začali střílet, když se šíitští demonstranti pokusili proniknout na jejich základnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace šíitů | Zdroj: ČTK

Jak z Iráku hlásí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Vít Pohanka, protesty militantních stoupenců duchovního Muktada Sadra vyvolalo údajné zatčení několika jeho pomocníků a také to, že civilní správa pod vedením Američanů zastavila počátkem týdne vydávání radikálního šíitského listu. Sadr je znám jako ostrý kritik přítomnosti Američanů a jejich spojenců v Iráku.

Demonstrace se konají už několik dnů, naposledy včera v Bagdádu, ale zatím nikdy neskončily tak krvavě jako dnes v Nadžafu.

Americký šéf civilní správy Paul Bremer odpoledne uvedl, že demonstranti překročili únosnou mez a uchýlili se k násilí, což podle jeho slov nelze tolerovat.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme